رای خاتمی و استراگیجی در راهبرد اصلاحات !

محمد خاتمی که روز انتخابات با حضور در یک مدرسه در منطقه دماوند استان تهران رأی خود را به صندوق انداخت و انتظار نداشت که رأی دادنش در یک روستا به این سرعت رسانه‌ای شود و در پی آن مورد انتقاد و اعتراض‌های شدید رسانه‌های جریان فتنه قرار بگیرد، برای رفع و رجوع کردن این ماجرا تدابیری در نظر گرفته است.

خاتمی که تمایلی به فاش شدن رأی دادنش نداشت، بلافاصله پس از بازتاب گسترده رسانه‌ای این خبر و اعتراض‌های شدید رسانه‌های فتنه به وی، از تمام عناصر و افراد مرتبط با خود در جریان فتنه درخواست کرده است که به‌نحو مقتضی پاسخی در مورد انتقاد از شرکت کردن او در این انتخابات به مخالفان این اقدام بدهند.

از جمله افرادی که خاتمی به آن‌ها برای این مأموریت آماده‌باش داده است، می‎توان به محمد شکوری‌راد، عموزاده خلیلی، زهرا مجردی (همسر میردامادی)، مریم قدس (همسر فیض الله عرب سرخی)، فخر السادات محتشمی پور (همسر تاج‌زاده)، هادی خانیکی، حسین نورانی‌نژاد، صادق خرازی، محمد صدر و... اشاره کرد.

وی همچنین از این افراد خواسته است که در مورد متنی که خود در پاسخ به انتقادها و توجیه شرکتش در انتخابات تهیه کرده است، اعلام نظر کنند.

به گفته‌ی فردی شخصاً با برخی از این افراد گفت‌وگو کرده است، محمد خاتمی علت رأی دادنش را توصیه آیت‌الله موسوی اردبیلی و محمد موسوی خوئینی‌ها عنوان کرده است.

در عین حال، قرار است دفتر خاتمی نیز در پیامی از افرادی که موافق یا مخالف رأی دادن او اعلام نظر کرده‌اند، با ژست "استقبال از نظرات مختلف" تشکر کند. دفتر وی امروز نیز با اطلاعیه‌ای با یادآوری یکی از اخبار سایت فتنه‌گر "کلمه" اعلام کرد: «در سایت کلمه مطلبی در باب شرکت جناب آقای سید محمد خاتمی در انتخابات نشر یافته است که اظهار نظرها، اعتراض ها و پرسش های کاربران عزیز را نیز به همراه داشته است. با سپاس از همه عزیزان، توضیح و تبیین ایشان در اولین فرصت منتشر خواهد شد.»

تحلیل‌های متفاوتی در مورد علت رأی دادن خاتمی وجود دارد، با این حال، مشارکت وی از یک روستا در ساعت 15 پس از وصول گزارش‌های متعدد از مناطق مختلف کشور مبنی بر مشارکت کم نظیر مردم در انتخابات مجلس، این احتمال را ایجاد می‌کند که خاتمی هم خواسته رأی بدهد تا در صورت نیاز بتواند برای فعالیت‌های سیاسی آینده از این برگ استفاده کند و جزو جریانی قرار نگیرد که حتی از رأی دادن در انتخابات نیز سر باز می‌زنند و عملاً در طیف ضد انقلاب طبقه‌بندی می‎شوند. هم اینکه با حضور در یک منطقه دور افتاده، احتمال انتشار خبر رأی دادنش را کم کند که این خبر منجر به بروز اعتراض‌های گسترده جریان فتنه مشابه آنچه که از روز گذشته آغاز شده و بر شدت آن‌ها نیز افزوده شده است.

این در حالی است که خاتمی خرداد ماه سال جاری برای حضور در انتخابات، شروطی را عنوان کرد که نظام مقتدرانه به این شروط که عملاً باج‌خواهی بود، اعتنایی نکرد و در عین حال، تراز مشارکت در مقایسه با مجلس هشتم در تهران و کل کشور حدود 10 درصد نیز افزایش یافت.

/ 0 نظر / 5 بازدید