ایران با تولید میله سوختی، غرب را متحیر کرد

خبرگزاری اتریش در این خصوص نوشت: ایران به موفقیت دیگری در برنامه های اتمی خود دست یافته است و توانسته میله های سوخت هسته ای بسازد.

به گزارش ایرنا، در گزارش خبرگزاری اتریشی به نقل از متخصصان خاطرنشان شده است که اکنون میله های سوختی برای استفاده در راکتور تحقیقاتی تهران آماده است.

روزنامه 'سالزبورگر ناخریشتن' نیز با اشاره به اینکه ایران با تولید میله های سوخت هسته ای غرب را متحیر کرده است تصریح کرد: همانگونه که علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران ماه دسامبر اعلام کرده بود که تا قبل از ماه فوریه ۲۰۱۲ ایران میله سوختی تولید خواهد کرد همین گونه شد و ایران به وعده اش عمل کرد.

سازمان انرژی اتمی ایران دو روز پیش اعلام کرد: دانشمندان و پژوهشگران سازمان انرژی اتمی ایران موفق شدند نخستین نمونه میله سوخت هسته‌ای حاوی اورانیوم طبیعی را ساخته و آزمایش کنند.

بر اساس این گزارش، نمونه ساخته شده پس از گذراندن کلیه آزمایش‌های فیزیکی و ابعادی به منظور بررسی عملکرد در شرایط عملیاتی به داخل قلب راکتور تحقیقاتی تهران منتقل شد.

این میله سوخت که تاکنون ۱۵۰۰ مگاوات ساعت پرتودهی شده، مراحل آزمون نوترونی به لحاظ میزان راکتیویته و نشت نشدن مواد هسته‌ای را در مراحل اولیه در قدرت‌های مختلف راکتور با موفقیت طی کرده است.

این میله سوخت هم اکنون برای بررسی در شرایط طولانی مدت در قلب راکتور تحقیقاتی تهران پرتودهی می‌شود.

متخصصان هسته‌ای ایران توانسته‌اند با استفاده از راکتور تحقیقاتی تهران علاوه بر تامین رادیوداروهای مورد نیاز کشور در سال‌های گذشته و خنثی کردن تحریم‌های غیرانسانی غرب علیه بیماران خاص، برای نخستین بار از این راکتور برای آزمایش سوخت استفاده کنند.

/ 0 نظر / 10 بازدید