اولین آثار ملموس اختلاس میلیاردی برای مدیران

روز گذشته اولین اخبار خوب و دلگرم کننده برخورد با اختلاس تاریخی منتشر شد. تعدادی از مدیران بانکی برکنار شدند و یا استعفا دادند.
استعفا و اختلاس در حالی است که مدیران عامل سه بانک موثر در اختلاس موسوم به ۳۰۰۰ میلیاردی از سیستم بانکی کشور، اخیرا به دادگستری استان خوزستان احضار شده‌اند. بازجویی از این سه نفر که در جریان این اختلاس تاریخی متهم شده اند، پیرامون نحوه ارائه اعتبار اسنادی و تسهیلات به باند اختلاس کننده بوده است.
 بدون تردید این احضار قضائی در نحوه تصمیم گیری های اخیر نقش داشته است.چه آنکه گفته می شود رئیس جمهور نیز شدیدا به دنبال برکناری یکی از مدیران عامل بانکی بوده که البته با مقاومت وی مواجه می شود.
اخبار روز گذشته برای ابتدای راه دلگرم کننده بود و باید منتظر گاه های دیگر دستگاه قضائی ماند.
پس از مصاحبه مبسوط حجت الاسلام محسنی اژه ای با رسانه ها که در روز دوشنبه ۴/۷/۹۰ انجام شد، از روز بعد یعنی سه شنبه (دیروز)، نخستین گام های برخورد نظام با مسئولان، مجرمان و عوامل بی سابقه ترین پرونده فساد مالی تاریخ مدرنیته آغاز شد.
حجت الاسلام اژه ای که از سوی رئیس قوه قضائیه به عنوان ناظر رسیدگی به پرونده مذکور معین شده است در نشست خود با خبرنگاران تصریح کرده بود که آگاهان از اختلاس، معاون جرمند.
وی گفته بود: " باید علل و عوامل منجر به وقوع جرم را شناسایی کنیم و هر عاملی به سهم خودش هزینه‌ای را پرداخت کند، حتی اگر آن عامل سبب شده باشد اما مجرم نباشد."
ناظر دستگاه قضا بر پرونده فساد مالی به این نکته نیز اشاره کرده بود که وقوع هر جرمی زشت است اما بدتر از آن برخورد نکردن با آن است.
و البته این جمله نیز در حرف های مهم حجت الاسلام محسنی اژه ای به چشم می خورد: " کارمندان و سازمانهای مرتبط با اختلاس هم مجازات می‌شوند."

و صبح فردای این مصاحبه تاریخی یعنی سه شنبه بود که اولین زنگ ها برای مدیران ذیربط به صدا درآمد و مشت آهنین وارد صحنه شد.

*استعفای مدیرعامل بانک ملی برای احترام به افکار ملی
نفر اول، مدیرعامل بانک ملی یعنی "محمودرضا خاوری" بود. او متن استعفای خود را برای شمس الدین حسینی که در لندن به سر می برد نمابر کرد.
خاوری در استعفای خود که بلافاصله مورد قبول وزیر اقتصاد نیز قرار گرفت، ضمن عذرخواهی از محضر مقام معظم رهبری و مردم نوشته بود: "به احترام افکار عمومی استعفاء خود را تقدیم حضور جنابعالی می کنم."

خاوری البته افزوده بود: "بدیهی است دفاع از شخصیت حقیقی خود را موکول به فرصت مناسب نموده و از خداوند بزرگ توفیق و عزت همه خدمتگزاران امین و دلسوز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را خواهانم".

*برات! رفتن جهرمی صادر می شود
نفر دوم نیز مدیرعامل بانکی بود که به گفته رسانه ها پر رنگ ترین اسم را در پرونده مفاسد مالی اخیر داشت و آن بانک صادرات بود.
البته این نفر دوم، یعنی "سیدمحمد جهرمی" گویا خیالی برای استعفا و رفتن نداشت و در حاشیه رفت و آمد خبرهای ضد و نقیض در زمینه ماندن، برکناری و یا استعفای او بود که خبر برکناری وی با دستور وزیر اقتصاد از لندن بر روی خروجی رسانه ها قرار گرفت.
محمد عزیزی، مدیر روابط عمومی وزارت اقتصاد در همین زمینه به فارس گفته بود که کمیته منتخب بررسی پرونده ۳ هزار میلیارد تومانی، تشخیص به قصور مدیریتی مدیرعامل بانک صادرات داده است و در این ماجرا به دلیل عدم نظارت و کنترل لازم برای گشایش اعتبار و به وجود آمدن اختلاس، نظر کمیته، برکناری مدیرعامل بانک صادرات و اصلاح مدیریتی این بانک است.

*بانک سوم، بانک سامان

بانک سامان، سومین بانکی است که در سیستم مدیریتی آن خانه تکانی انجام شد.
خبرگزاری مهر در همین زمینه نوشت:" ولی ضرابیه جوانترین مدیرعامل نظام بانکی کشور نیز سومین قربانی فساد مالی بزرگ است. کمیته منتخب دولت به دلیل اینکه بانک سامان به عنوان یکی از دو بانک اصلی تنظیم کننده اعتبارات اسنادی مزبور بود و سقف‌های مجاز را رعایت نکرده بود، تصمیم به برکناری مدیرعامل این بانک گرفته است که البته بانک مرکزی اقدامات لازم را در این خصوص انجام خواهد داد.

پرونده عزل نفر چهارم هم در بانک ملی باز شد.
مهر در همین زمینه نوشت: "فرزاد احمدی" عضو هیئت مدیره بانک ملی نیز توسط وزیر اقتصاد از سمت خود عزل شد. احمدی علاوه بر عضویت در هیئت مدیره، مسئول امور شعب مناطق آزاد که خاوری از عملکرد این بخش در ماجرای اختلاس ابراز تاسف کرده، بوده است.
احمدی به دلیل دولتی بودن بانک ملی با دستور لندنی آقای وزیر اقتصاد عزل شد.

*و داستان ادامه دارد...

این ۴ استعفا و برکناری، دشت اول مدیران ذیربط در پرونده اختلاس در روزهای آغازین فصل پاییز بود.
خبرهایی نیز از مجلس به گوش می رسد.
گفته می شود استیضاح وزیر اقتصاد با بیش از ۲۰ امضا در مجلس تقدیم هیئت رئیسه خواهد شد و سفر لندن برای آقای وزیر، احتمالا تبدیل به سفری خاطره انگیز می شود.
سفری که آقای وزیر طی آن برکناری و استعفای سه مدیر بانکی خود را پذیرفت و البته خبر پخته شدن آش استیضاح خود را نیز در مجلس شنید.
آشی که البته به نظر می رسد، فساد مالی اخیر، طعم آن را حسابی لذیذ خواهد کرد.

/ 1 نظر / 8 بازدید
محمد

سلام وبلاگت جالب بود بروزم با انیمیشن خودرو قدیمی،اسپورت sport http://www.khavaranshop.com/news/1316/ انیمیشن دوچرخه و دوچرخه سواری http://www.khavaranshop.com/news/1320/ انیمیشن قطار و ترن زیبا http://www.khavaranshop.com/news/1321/ انیمیشن انواع موتورسیکلت http://www.khavaranshop.com/news/1325/ انیمیشن هلکوپتر نظامی http://www.khavaranshop.com/news/1330/ انیمیشن خودرو http://www.khavaranshop.com/news/1334/ خوشحال می شم سر بزنی