معضل فرهنگی بی حجابی !

«و تو ای خواهر دینی ام: چادر سیاهی که تو را احاطه کرده است ازخون سرخ من کوبنده تر است.» (شهید عبدالله محمودی)

«خواهرم: محجوب باش و باتقوا، که شمایید که دشمن را با چادرسیاهتان و تقوایتان می کشید.» «حجاب تو سنگر تو است، تو از داخل حجاب دشمن را می بینی و دشمن تو را نمی بیند.»(سردار شهید رحیم آنجفی)

«حفظ حجاب هم چون جهاد در راه خداست.» (شهید محمد کریم غفرانی)

«خواهرم: از بی حجابی است اگر عمر گل کم است نهفته باش و همیشه گل باش.» (شهید حمید رضا نظام)

«از تمامی خواهرانم می خواهم که حجاب این لباس رزم را حافظباشند.» (شهید سید محمد تقی میرغفوریان)

«خواهرم: هم چون زینب باش و در سنگر حجابت به اسلام خدمت کن.» (طلبه شهید محمد جواد نوبختی)

«یک دختر نجیب باید باحجاب باشد.» (شهید صادق مهدی پور)

«خواهرم: حجاب تو مشت محکمی بر دهان منافقین و دشمنان اسلام می زند.»(شهید بهرام یادگاری)

«تو ای خواهرم… حجاب تو کوبنده تر از خون سرخ من است.»(شهیدابوالفضل سنگ تراشان)

«به پهلوی شکسته فاطمه زهرا(س) قسمتان می دهم که، حجاب را حجاب را، حجاب را، رعایت کنید.» (شهید حمید رستمی)

«خواهر مسلمان: حجاب شما موجب حفظ نگاه برادران خواهد شد. برادرمسلمان: بی اعتنایی شما و حفظ نگاه شما موجب حجاب خواهران خواهدشد.» (شهید علی اصغر پور فرح آبادی)

«شما خواهرانم و مادرانم: حجاب شما جامعه را از فساد به سوی معنویت و صفا می کشاند.» (شهید علی رضائیان)

«از خواهران گرامی خواهشمندم که حجاب خود را حفظ کنند، زیرا که حجاب خون بهای شهیدان است.» (شهید علی روحی نجفی)

«مادرم… من با حجاب و عزت نفس و فداکاری شما رشد پیدا کردم.»(شهید غلامرضا عسگری)

«ای خواهرم: قبل از هر چیز استعمار از سیاهی چادر تو می ترسد تاسرخی خون من.» (شهید محمد حسن جعفرزاده)

«خواهرم: زینب گونه حجابت را که کوبنده تر از خون من است حفظ کن.»(شهید محمد علی فرزانه)

« خواهران ما در حالی که چادر خود را محکم برگرفته اند و خود راهم چون فاطمه و زینب حفظ می کنند… هدف دار در جامعه حاضرشده اند.» (رییس جمهور شهید محمد علی رجایی)به بد حجابی عادت نکنیم!
 شاید چندین سال پیش وقتی در صحنه ای از یک فیلم اندکی روسری بازیگر زن کنار می رفت داد و جنجال های زیادی به پا می شد و اما امروز وضعیت به جایی رسیده است که در غالب فیلم های تجاری سینمای ایران شهوت موج می زند و گویا هیچ موضوع دیگری به جز ارتباط دختر و پسر ، ازدواج و عشق های چند ضلعی وجود ندارد.

در فضای کلانشهر ها نیز گویا همه به این باور رسیده اند که دیگر کار از کار گذشته است و نمی توان اوضاع را به عقب بازگرداندو البته در این میان هستند تئوریسین های به اصطلاح فرهنگی که به نام شادی جوانان به دنبال دمیدن در این فضا هستند و شاید بخش عمده ای ازبی توجهی که امروز به وضعیت بدحجابی در کشور می شود از سیاست های همین طیف فکری منبعث شده است. طیفی که اعتقادی به حق و باطل ندارد و با خاکستری دیدن همه جامعه سعی دارد تا پایگاه های اجتماعی خود را از چپ و راست به هر طریقی افزایش دهد.

اما در این میان نباید همه تحت تاثیر این سیاست های اشتباه قرار گیرند که اتفاقا به نام ارزشی بودن در حال ترویج است . حجاب جزئی اساسی از دین مبین اسلام است و نمی توان در برابر آن سهل انگاری کرد و به تعبیر برخی عقب نشینی نمود چرا که آغاز این عقب نشینی پایانی نخواهد داشت. البته دأب نگارنده بر این نیست که راه حل معضل بدحجابی استفاده از قوه قهریه است اما امروز به وضوح دیده می شود که در حوزه های فرهنگی نیز اصلا اعتقادی به دفاع از حجاب وجود ندارد و گویی حجاب ایرانی- اسلامی پدیده ای است که در یک سیر استحاله قرار گرفته است و به تدریج در حال اضمحلال است . اما باید دانست که نمی توان از دفاع از حجاب کوتاه آمد . شاید این جمله آن شهید که گفت خواهرم سرخی خونم را به سیاهی چادرت امانت دادم گویای کامل ارتباط میان انقلاب و دفاع از ازرش های اسلامی همچون حجاب باشد و نمی توان گفت می توان مدافع خون شهدا و میراث دار ایثار های آنان بود و در برابر این موج روبه روشد بدحجابی در کشور ساکت ماند.

با این حال باید دانست که داشتن حجاب برای بانوان بخشی از دین مبین اسلام است و در آیات قرآن کریم و همچنین روایات معصومین (ع) مورد تایید قرار گرفته است . از‎ ‎قرآن کریم استفاده می‎شود که هدف از تشریع حکم الهی، وجوب حجاب اسلامی، دستیابی به‎ ‎تزکیه نفس، طهارت، عفت و پاکدامنی است. آیاتی همچون‎: ‎ قُلْ لِلْمُوْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ اَبْصارِهِمْ وَ‎ ‎یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِکَ اَزْکی لَهُمْ؛ ای رسول ما مردان مومن را بگو تا‎ ‎چشم‎ها از نگاه ناروا بپوشند و فروج و اندامشان را محفوظ دارند، که این بر پاکیزگی‎ ‎جسم و جان ایشان اصلح است‎.‎احکام اسلام بر اساس جلب مصالح و دفع مفاسد مبتنی بر فطرت پاک انسان و عدم ضرراست . خالق انسان بهتر از هر نهاد یا منبعی می داندکه نیاز فطری انسان چیست . زیرا بدون تردید اگرپروردگار را تنها علت اصلی پیدایش عالم هستی بدانیم ، به طور قطع علم و عدالت آن ذات بی همتا اقتضا دارد که منبع اصلی قانونگذاری نیزبرای رفتار و گفتار شخصی و اجتماعی انسان باشد.‏‎ ‎خداوند تنها برای دین شرافت و کرامت قائل است و بر همین اساس پارساترین افراد را باکرامت ترین می داند و حجاب در تعریف خالق انسان یکی ازنمادهای پارسایی است . زن مسلمان واقعی پارسا و با کرامت است وخداوند راضی نیست زیبایی و محاسن چنین زنی در منظر و دیدافراد فاسد قرار گیرد تا در بعضی موارد مورداستمتاع و شهوترانی آنان واقع شود.

حرمت زن مسلمان به اعتبار اسلام و پارسایی اقتضا دارد که زن مسلمان برخلاف زن کافر، محاسن و زیباییهای خود را از نامحرمان بپوشاند و مجاز باشد تنها برای محارم تا حدودی و برای شوهرش هیچ گونه حجابی نداشته باشد.‏

پوشش یا حجاب، به صورتی که زیبایی ها و زینت زن را بپوشاند و او را از چشم چرانی مردم هرزه و بی تربیت و آلودگان به شهوت حیوانی و حالات شیطانی حفظ کند دستوری قرآنی و قانونی الهی و تکلیفی انسانی و برنامه ای اخلاقی است.حجاب و پوشش اسلامی که بهترین نوع آن چادر است، چادری که یادگار منبع عصمت و عفتی چون فاطمه زهرا (علیها السلام) است، هیچ مانعی در راه دانش طلبی و رشد و کمال زن ایجاد نمی کند، بلکه او را از بسیاری از خطرات و دامهایی که حیوان صفتان در راه زیبارویان و دختران و زنان جوان قرار داده اند حفظمی کند و پاکدامنی و سلامت و عفت و حیای او را برای شوهرش یا اگر ازدواج نکرده، برای مرد آینده اش محفوظ می گذارد.‏‎ ‎

البته در خصوص کارکردهای حجاب سخن بسیار گفته شده است و امروز نیز آثار عریانی و فساد در جوامع غربی به خوبی قابل مشاهده است. روندی که امروز در کشور ما در خصوص بدحجابی صورت پذیرفته است در صورتی که اراده ای برای جلوگیری از آن وجود نداشته باشد در نهایت ما را به همین جایی خواهد رساند که امروز کشور های غربی به آن رسیده اند که در نهایت نگاه ابزاری به زن و اسارت وی در بند شهوت پرستی هاست . به تعبیر مقام معظم رهبری « ... اشکال اینجاست که یک نامعادله‌ای را به تدریج به وجود آورده‌اند؛ یک طرف ذینفع، یک طرف مورد انتفاع؛ بشریت را این جوری تقسیم کرده‌اند. طرفِ ذینفع مرد است، طرفِ مورد انتفاع عبارت است از زن. این به طور آرام، با تدریج، با شیوه‌های گوناگون، با تبلیغات مختلف، در طول ده‌ها سال - که شاید به صد سال، صد و پنجاه سال هم برسد، که من دقیق نمی‌توانم بگویم و این مسئله قابل تحقیق است - در جوامع غربی در درجه اول، و بعد در جوامع دیگر جا افتاده. شان اجتماعی زن را این جوری معرفی کردند، این جوری تعریف کردند: زن به عنوان یک موجودی که مورد انتفاع مرد باید قرار بگیرد. لذا در فرهنگ غربی اگر زن بخواهد در جامعه نمود پیدا کند، شخصیت پیدا کند، حتماً باید از جذابیتهای جنسی خودش چیزی را ارائه بدهد. حتّی در مجالس رسمی، نوع پوشش زن باید جوری باشد که برای طرف ذینفع و منتفع - یعنی طرف مرد - چشم نواز باشد.» 1/3/1390(بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از بانوان نخبه)

لذا در نهایت امر باید گفت ضرورت دارد تا مسئولین به دغدغه های عموم مردم در خصوص ادامه و رواج بدحجابی توجه کنند . البته انتظار نبوده و نیست که همه افراد جامعه یک گونه زندگی کنند و یا یک گونه پوشش را انتخاب کنند اما مسئولین نباید بی توجه به ارزش های اسلامی باشند و با همین بی توجهی راه رابرای گسترش فساد و فحشا در جامعه فراهم آورند . البته در این میان نباید مردم نیز اجازه دهند که موضوع بدحجابی فراموش شود و یا عادی تلقی شود بلکه همه باید در برابر این مفسده بزرگ احساس تکلیف کرده و گامی در جهت آشنایی جوانان با حجاب اسلامی بردارند.

/ 1 نظر / 7 بازدید
والمارت ایران

سلام. تو این برف و سرما می خوای بری بیرون خرید؟ سرما می خوری. نرو. بیا تو سایت ما تماشا کن نخواستی اینترنتی خرید کنی هم اشکالی نداره. انتخاب کن بعد برو بیرون بخر. ویترین گردی را در مقابل مانیتور خود تجربه کنید. والمارت نیازی به معرفی و تعریف ندارد. روز خوش