آیا بندر بن سلطان وهابی توسط سرویسهای اطلاعاتی سوریه شکار شده است ؟

در حالی که انفجار اخیر مقابل مقر استخبارات عربستان سعودی نه تایید شد نه تکذیب، ولترنت اعلام کرد که منابع غیررسمی کشته‌شدن رئیس جدید استخبارات سعودی در انفجار ۵ مرداد (26 جولای) را تأیید کردند.

 به گزارش فارس، در حالی که پایگاه خبری «الفجر پرس» در تاریخ اول مردادماه از وقوع یک انفجار در ساختمان اطلاعات عربستان سعودی خبر داد و اعلام کرد که معاون رئیس سرویس اطلاعات عربستان در آن کشته شده است، پایگاه خبری ولترنت در گزارشی اعلام کرد که بندر بن سلطان در انفجاری در 26 جولای (5 مرداد) هدف قرار گرفته سپس به دلیل جراحت کشته شده است.
الفجر پرس گزارش کرده بود که افزود: گفته شده که در این انفجار معاون بندر بن سلطان رئیس جدید سرویس اطلاعات عربستان سعودی کشته شده است.
هرچند در این خصوص دیگر خبری منتشر نشد اما مقامات سعودی این خبر را نه تایید کردند نه تکذیب.
روز 29 جولای پایگاه خبری تحلیلی ولترنت در گزارشی اعلام کرد که منابع غیررسمی مرگ بندر بن سلطان را تایید کرده‌اند اما اشاره‌ای به هویت این منابع نکرد.
ولترنت نوشت: بر خلاف اینکه مقامات سعودی هنوز اعلام نکرده‌اند، شبکه ولترنت از طریق منابع غیررسمی از مرگ بندر بن سلطان بن عبدالعزیز اطمینان حاصل کرد.
ولترنت افزود: شاهزاده بندر در تاریخ سه‌شنبه 24 جولای (3 مرداد) رئیس استخبارات سعودی شد. این ترفیع منصب، اینگونه تفسیر شد که وی پاداش اقدامش در برنامه‌ریزی برای حمله دمشق [انفجار ساختمان امنیت ملی سوریه] در تاریخ چهارشنبه 18 جولای (28 تیرماه) را دریافت کرد. حمله‌ای که استخبارات سعودی با حمایت لجستیک سرویس اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) انجام داد و مقر امنیت ملی سوریه را در خلال جلسه اتاق بحران منفجر کرد و آصف شوکت [رئیس دستگاه اطلاعات سوریه] داود راجحه و حسن تورکمانی بلافاصله کشته شدند و سرلشگر هشام الاختیار بعد از آن به دلیل جراحات وارد شده کشته شد. 
بنا بر این گزارش، این عملیات «آتشفشان دمشق» نامیده شد که اشاره‌ای بود به مزدورانی که اساسا از اردن برای حمله به پایتخت سوریه وارد [دمشق] شده بودند.
ولترنت افزود: [این اتفاق رخ داد] تا شاهزاده بندر بن سلطان هدف بمبی در تاریخ 26 ژوئن [8 روز پس از انفجار دمشق] قرار بگیرد سپس به دلیل جراحات وارد شده بمیرد.
این منبع خبری در ادامه به سابقه فعالیت‌های بندر بن سلطان و تبعید او از عربستان سپس بازگشتش اشاره کرد و نوشت: بندر شخصیتی طنز و باهوش دارد و 63 سالش است. او پسر شاهزاده سلطان و کنیزی از او بود. او بسیار به شاه نزدیک بود تا جایی که سفیر عربستان در آمریکا شد (1983-2005) تا اینکه او آنقدر به جرج بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا نزدیک شد که مطبوعات آمریکا او را «بندر بوش» لقب دادند.
این منبع خبری افزود: در اوایل سال 2010 بندر تلاش کرد علیه عبدالله بن عبدالعزیز کودتا کند تا پدرش را به قدرت برساند اما این توطئه شکست خورد و او تبعید شد اما ناخوش‌احوالی شاه سبب شد او یک سال بعد به عربستان بازگردد. از زمان مرگ پدرش سلطان در اکتبر 2011، او عملا رهبر گروه سدیری‌ها و جناح تندروها در خاندان حاکم شده است.
ولترنت در پایان تاکید کرد: مرگ شاهزاده بندر بن سلطان ضربه‌ای قوی به سیستم فعالیت محرمانه کل غرب در جهان اسلام است و برای سوریه فقط یک هفته طول کشید تا این عملیات انتقام‌جویانه حیرت‌انگیز را اجرا کند.
/ 0 نظر / 9 بازدید