تهرانیها در انتخابات نهم مجلس به اخلاق مدارها رای دادند

انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی را شاید از حیث شگفتی‌سازی بتوان با انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری در ایران مقایسه کرد. شگفتی‌سازی در میزان مشارکت، شور و نشاط انتخاباتی و منتخبینی که از این آوردگاه به مجلس راه یافتند، همه و همه شباهت‌هایی است که این انتخابات را شبیه‌ترین انتخابات به نهمین انتخابات ریاست جمهوری و یکی از شگفتی‌سازترین انتخابات مجلس پس از پیروزی انقلاب اسلامی کرده است.

در شرایطی که کشورهای غربی با گوشه چشمی به فتنه 88، در آستانه انتخابات مجلس نهم تمام توان داخلی و خارجی خود را برای کاهش مشارکت عمومی و عملی‌سازی پروژه تحریم انتخابات بسیج کرده بودند، کنار کشیدن جریان داخلی حامی فتنه از این انتخابات نیز تاثیری عملی بر مشارکت مردم در مجلس نداشت و آمار مشارکت در این دوره از دوره قبلی مجلس نیز پیشی گرفت.

از سوی دیگر نتایج انتخابات مجلس نهم و نگاهی به جدول راه یافتگان و بازماندگان از این مجلس و میزان رای برخی راهیافتگان نسبت به دوره قبل، نیز پیام‌های و معانی بسیار مهمی را برای اهالی سیاست داشته و تحلیل‌های حائز اهمیتی را ارائه خواهد کرد.

با نگاهی به نتایج آرای 60 نفر اول شهر تهران و مقایسه این رقم با آرای کسب شده توسط برخی از کاندیداهای فعلی با دوره پیشین مجلس، نتایج جالب و قابل تاملی را به‌دست
می‌دهد.

با نگاهی اجمالی و مقایسه نسبت به آراء آن دسته از نمایندگان
مجلس هشتم که در انتخابات مجلس نهم از حوزه تهران نامزد شده اند می توان نتیجه گرفت که تهرانیها به افراد اخلاق محور و غیر جنجالی مجلس هشتم اعتماد مجدد کردند و افراد دیگر به نسبت دور بودن از این شرایط دچار کاهش رای شده اند . با هم وضعیت را
می بینیم :

/ 0 نظر / 21 بازدید