داربی آبی و قرمز با تقابل یاران مجیدی و کریمی

داربی. همان بازی که یک شهر و گاهی یک کشور چشمانشان به آن است. شهر آورد ایرانی. داربی تهران نزدیک است. دیداری که هنوز هم جوانان شهرستان‌های مختلف را به تهران می‌کشاند. هنوز هم اگر از عشق فوتبال‌های جوان بپرسی می خواهی کدام بازی را از نزدیک ببینی، می‌گویند، پرسپولیس ـ استقلال
 
به گزارش ایسنا، شهرآورد هفتاد و یکم در هفته هفتم لیگ یازدهم کلید می‌خورد. دیداری که باز هم بیش از حد حساس شده است . برخی رسانه‌ها از آغاز این هفته سایر موضوع‌ها را رها کردند و به داربی چسبیدند. این بازی مهم است، اما کاش اینقدر حساس نمی شد.
 
کاش اینقدر حساس نمی‌شد که در چند سال گذشته پرگل‌ترین پیروزی، برد دو بر یک پرسپولیس باشد. کاش اینقدر حساس نمی شد تا مثل داربی‌های مهم در انگلیس و اسپانیا منچستر 8ـ2 آرسنال را ببرد یا بارسلونا پنچ گل به رئال مادرید بزند. البته در شهریور هستیم. یادمان نرفته که در شهریور سال 52 و وقتی که تا این حد حساسیت رسانه‌ای وجود نداشت استرس سرخابی‌ها هم انقدر بالا نبود، پرسپولیس و استقلال ترس از گل خوردن نداشتند. معنی فوتبال هم همین است. یک روز می بری، یک روز هم می بازی. حتی اگر زیاد گل بخوری. وقتی آرسن ونگر با آن تجربه و سابقه هشت گل از تیم آلکس فرگوسن می‌خورد، 5 بازیکن جدید به تیمش اضافه می‌کند و می‌گوید تیم من باید درست شود. حال در شهرآورد تهران آنقدر از ماه‌ها قبل از بازی روی نتیجه‌ و عواقب آن زوم می‌شود که دیگر کسی جرات نمی‌کند به راحتی حمله کند. چرا که در این صورت به راحتی گل می‌خورد. همین است که در سه، چهار سال گذشته بازی‌های پرسپولیس، استقلال یا یک ـ یک مساوی می‌شد یا یک تیم با اختلاف یک گل حریف دیرینه را می‌برد. احتیاط بیش از حد، چیزی که از زیبایی شهرآورد ما کاسته است.
 
پرسپولیس و استقلال در شرایطی کاملا متفاوت مقابل هم قرار می‌گیرند. سرخپوشان پایخت شروعی ناامید کننده در لیگ داشتند و البته هوادارانشان هم در آن هفته‌ها کم ناامیدشان نکردند. با این حال تیم حمید استیلی یکی، دو بازی است که خودش را پیدا کرده است. پیروزی سه بر یک مقابل نفت آبادان و تساوی دو بر دو برابر ذوب آهن که همه اذعان داشتند پرسپولیس باید پیروز آن بازی می‌شد، هواداران سرخ را به این بازی خوشبین کرده است. استیلی که در دوران بازیگری‌اش یک بار هم به آبی‌ها نباخته می‌خواهد اولین تجربه سرمربیگری مقابل رقیب دیرینه را با خاطره‌ای خوش ترک کند. علی کریمی همچون داربی‌های قبلی که در آنها حضور داشته، در این بازی عصای دست پرسپولیس خواهد بود و از آن طرف فرهاد مجیدی است که لرزه به اندام مدافعان سرخ می‌اندازد. استقلال اما یکی از رویایی‌ترین شروع‌های خود در لیگ را تجربه می‌کرد که تراکتورسازی و قلعه‌نویی جمعه گذشته به روند خوب آن‌ها پایان دادند. آبی‌های پایتخت از معدود دفعاتی است که در داربی 11 پله بالاتر از رقیب دیرینه خود هستند، اما تجربه نشان داده که رتبه دو تیم در جدول هیچ تاثیری در نتیجه این بازی ندارد.
 
پرسپولیس فصل گذشته هر دو داربی را به استقلال واگذار کرد. حمید استیلی در این باره به ایسنا گفت: "بازی با استقلال همیشه شرایط خاص خودش را دارد و وضعیت روحی ـ روانی و بدنی هر تیم برای این بازی از اهمیت بالایی برخوردار است. خوشبختانه ما از هر نظر آماده‌ی این بازی هستیم و همه چیز برای ما خوب پیش می‌رود. به هواداران قول می‌دهیم که بهترین بازی‌مان را انجام دهیم و به امید خدا سه امتیاز را هم کسب کنیم. همه بازیکنان با هم همدل هستند که استقلال را شکست دهند و مطمئن باشید که این همدلی در آینده بیشتر هم خواهد شد."
 
پرویز مظلومی هم درباره شهرآورد 71 به ایسنا گفت: "این‌ که استیلی به ورزشگاه بیاید و بازی ما را زیر نظر بگیرد طبیعی است. طبیعی است که مربی حریف بیاید و بازی استقلال را ببیند. ما هم تیم آن‌ها را آنالیز کردیم و اطلاعات آن‌ها را در اختیار داریم. مطمئن هستم که یک بازی خوبی را انجام خواهیم داد و نتیجه لازم را خواهیم گرفت و در این بازی قطعا به پیروزی خواهیم رسید."
 
همه اینها را آوردیم تا گفته باشیم دلمان می‌خواهد داربی زیبا باشد، دلمان می‌خواهد پر گل باشد. می‌خواهیم دفاع‌های چند لایه دو تیم را هنگام حمله حریف نبینیم. ما از احتیاط، ترس و بازی کم گل متنفریم. پرسپولیس، استقلال گل بزنید!
/ 0 نظر / 16 بازدید