دیدار استاد علامه جوادی آملی با استاد فرشچیان

آیت الله جوادی آملی در دیدار استاد فرشچیان افزود: در گذشته که هنر در قالب ادبیات بود بزرگان دین ما کارهای درخشانی خلق کرده اند و امروز که هنر بـه تعبیر حکیم سنایی از علم به عین آمده نیز ، باید آن معانی را محسوس کرد .
وی  هنر در غرب را دور باطل حرکت از حس به خیال و از خیال به حس ، دانست و گفت : به همین دلیل هنر غربی کسی را سیر نمی‌کند .
آیت الله جوادی آملی گفت: اگر هنر عقلی نباشد همین فیلم و سینمای رایج غرب است و اگر عقلی باشد ولی در کارگاه خیال هنرمندانه شکل نگیرد مانند برخی علماست که علم دارند ولی خروجی ندارند .
وی افزود: خیلی از افراد کتاب دارند ولی کتاب شیخ انصاری نشده است و خیلی از افراد هم اثر دارند ولی اثر استاد فرشچیان نشده است ، مـا تاکنون در این زمینه ضعف داشتیم ؛ دین و نظام اسلامی پیام‌ هـای فراوانی دارد و باید حرفی بزند که قابل عرضه باشد .
آیت الله جوادی آملی  منطق الطیر عطار نیشابوری را از آثـار هنری فـاخر مکتوب دانست و بـه استاد فـرشچیان پیشنهاد کرد این اثر را در قالب هنر نقاشی  بازآفرینی کند .
استاد فرشچیان نیز در این دیدار با تجلیل از شخصیت علمی آیت الله جوادی گفت:جنابعالی نه تنها دانشمند دینی بلکه هنرشناس و تحلیلگر مسائل هنری هستید و من این علم و آگاهی را تحسین می‌کنم .
استاد فرشچیان از بذل توجه آیت‌الله جوادی آملی بـه خـود تشکر کـرد و گفت : تـابلوی من با عنوان «ستایش پروردگار» به نوعی همان فرمایش شماست .
وی در مـورد طرح ضریح در حال ساخت امام حسین (ع) نیز گفت : بـا اطمینان خاطر می‌گویم یکی از بهترین و بزرگ‌ترین پدیده‌های هنر دینی ایرانی ضریح در حال ساخت است و این جز عنایات سیدالشهدا(ع) نبوده است .
استاد فرشچیان با انتقاد از وضـع هنر در دانشگاه ‌هـا گفت : دانشگاه ‌های هنری ما از سخنان عالمانی چون شما و هنرهای اصیل ایرانی در حال تهی ‌شدن است .
وی افزود: از حدود 90 سال پیش با بودجه هنگفتی می‌خواهند ملت‌ها را از هویت خود تهی کنند تا بتوانند بر آنها سیطره یابند که تنها چین و ژاپن در برابر این جو ایستاده‌اند و اصالت هنر خود را حفظ کردند اما در مملکت ما این اتفاق نیفتاده و این در حالی است که در کشور ما باید به هنر اصیل بیشتر توجه شود .

/ 1 نظر / 29 بازدید
سمیرا

بسیار زیبا خیلی لذت بردم به هر دو این دو بزرگوار بسیار ارادت دارم