دربی تهران با طعم حذفی

دیدار استقلال و پرسپولیس که ساعت 16:15 روز جمعه در ورزشگاه آزادی آغاز می شود هفتاد و سومین بازی این دو تیم پرطرفدار است. خیلی از طرفداران پرسپولیس برای رقیب یا کری نمی خوانند و یا خیلی کم این کار را انجام می دهند زیرا با توجه به شرایط کنونی و تجربه دربی های قبلی شانس کمتری برای شکست دادن استقلال قائل هستند. هرچند این آرزوی قلبی و رویایی آنهاست اما استقلال که اکنون پرستاره ترین و آماده ترین تیم ایران است در سه دربی گذشته برابر پرسپولیس به پیروزی رسیده است. پرویز مظلومی هم که سه برد متوالی برابر پرسپولیس داشته رکورد رویایی به دست آورده و برای خود لقب پرویز دوبله و سوبله را انتخاب کرده و شاید اگر در این دربی هم پیروز شود برای خود لقب پرویز سوبله چوبله را برگزیند!

این بازی یک ویژگی مهم دیگر هم دارد و آن هم اینکه در این مسابقه خبری از مساوی نیست و یک تیم باید برنده شود به همین دلیل جذابیت دربی 73 دوچندان خواهد شد.
حمید استیلی که یک دربی را باخته و وضعیت بدی هم در پرسپولیس دارد، در این مسابقه نیز دستش بسته است. پرسپولیس تعداد زیادی بازیکن مصدوم و محروم دارد و به همین دلیل هم بود که مسئولان پرسپولیس به زمان این بازی اعتراض داشتند. اعتراضی که البته به جایی نرسید و علی فتح الله زاده نیز سعی کرد نشان دهد سازمان لیگ بی طرف است و از سازمان لیگ خواست در هر تاریخی که پرسپولیسی ها می گویند دربی برگزار شود. البته او می دانست که چنین امری غیر ممکن است با این حال این تعارف را زد!

حضور مجتبی جباری بازیکنی که پرویز مظلومی و شایستگی های فنی اش را زیر سوال برد نیز می تواند در این بازی مهم باشد زیرا مربیان پرسپولیس و حتی امیر قلعه نویی با کنایه به مظلومی و باشگاه استقلال گفتند حاضر نیستند برای نتیجه گرفتن اصول را زیر پا بگذارند ولی مسئولان استقلال و مظلومی حاضر شده اند چشم خود را بر روی تمام اتفاق ها ببندند تا ستاره عصیانگر ولی کارآمدشان در دربی باشد.

در آن سوی میدان هم حرف از حضور نصرتی و شیث رضایی در دربی بود که رویانیان اول گفت به نصرتی بازی نمی دهد ولی بعد پشیمان شد و گفت او بازی می کند و در نهایت تصمیم گرفت که از بازیکن متخلفش استفاده نکند. تمام این تصمیم گیری ها در کمتر از یک روز رخ داد!

به هر حال دربی 73 اوج هیجان است و دوستداران فوتبال در این روز میخکوب صفحه های تلویزیون خواهند شد تا یک بازی کاملا هیجانی را تماشا کنند، مسابقه ای که اگر اسیر حاشیه ها نشود می تواند یکی از زیباترین بازی های تاریخ دو تیم باشد فارغ از اینکه کدام تیم برنده می شود.

 اوج هیجان را با دربی 73 پایتخت می توان تجربه کرد. این بازی می تواند یک تئاتر رویایی برای فوتبال ایران باشد فوتبالی که در اسم حرفه ای است اما از فقر امکانات و مدیریت و برنامه ریزی رنج می برد .این بازی می تواند حسرت کشورهای حوزه خلیج فارس را برانگیزد. کشورها و باشگاه هایی که امکانات عالی دارند اما تماشاگر ندارند به تئاتر رویاهای فوتبال ایران خیره می شوند و افسوس داشتن چنین تماشاگران پرشمار و پرشوری را می خورند. امیدواریم این تماشاگران نیز رفتاری در شان و شخصیت شان را به نمایش بگذارند و روی سکوها از شعارهای زشت و رکیک خبری نباشد و تماشاگران تیم بازنده هر تیمی که هست نتیجه بازی را بپذیرند حتی اگر داور اشتباه کند.

/ 0 نظر / 5 بازدید