خاتمی با انگشت آبی خود چشم جنبش سبز را کور کرد !

شرکت سیدمحمد خاتمی در انتخابات مجلس شورای اسلامی و پشت پا زدن وی به پروژه تحریم انتخابات، همچنان محل مناقشه و اعتراض محافل ضدانقلاب قرار دارد.

رادیو-سایت زمانه دراین باره به توضیح منتشره از سوی خاتمی پرداخت و نوشت:
در این بیانیه رسمی هیچ اشاره ای به جنبش سبز و انتخابات سال ۸۸ نشده و او به طور تلویحی خواهان فراموشی گذشته شده است. او می نویسد «انتظار داشته و دارم که همه با اسیر نماندن در گذشته و با نگاه به آینده، روند تازه ای را در کشور آغاز کنند». وی نه به صراحت اما به شفافیت «خاتمی وارش»، حساب خودش را از جنبش سبز جدا کرده است، هر چند برای برخی، این واقعیت خوشایندی نیست و ممکن است نوعی «ریزش» محسوب شود.
نویسنده این تحلیل می افزاید:
محمد خاتمی به صراحت اعلام کرده است که خواهان «اصلاحات» است و هنوز باور دارد که راه «مفاهمه»، بسته نشده است. این امر با واقعیت موجود در تناقض است. کسی از مصالحه و مفاهمه حرف می زند که در موضع قدرت باشد. او می گوید «اقدام من از منش و بینش سیاسی و فکری من و آنچه به آن پایبندم ریشه می گیرد» اما باید پرسید شما به کدام منش و بینش پای بند هستید؟ او نه تنها دیگران را دعوت به فراموشی می کند که خود دچار نسیان شده است. او دو سال
پیش در سلامت انتخابات شک کرد.
رادیو زمانه همچنین نوشت: خاتمی از «راهبرد»، «آشتی ملی»، «آرمان های اصیل انقلاب»، «قانون اساسی»، «فضای
همدلی و مشارکت» سخن می گوید اما اینها همه اموری هستند که تنها در گروی «عمل آگاهانه جمعی» معنا پیدا می کنند. آیا رای دادن او، آن هم به صورت «نیمه مخفی» و بدون هیچگونه هماهنگی و مشورت با «دیگران» و حتی «نزدیکان
سیاسی و تشکیلاتی »اش، یک «عمل آگاهانه دسته جمعی» است؟
این رسانه وابسته به اپوزیسیون خارج کشور مجددا تصریح کرد: واقعیت این است که محمد خاتمی به روش خودش، البته نه با صراحت، اما به شفافیت مدل خویش، خودش را از جنبش سبز جدا کرده است. او نخواست همچون میرحسین موسوی و مهدی کروبی و آیت الله منتظری و... که از حاکمیت اخراج شدند، به دامان جنبش سبز برگردد و در کنار مخالفان بایستد.
رادیو زمانه با تاسف نوشت: انتظار این بود که خاتمی پیش از برگزاری انتخابات، حرف ها و مواضع خود را به صراحت و شفافیت مطرح کند و بگوید که به همین دلایل نیم بند و سراسر متناقض می خواهد در رأی گیری شرکت کند و دیگران نیز حق انتخاب داشتند. نه اینکه در اوج درگیری مدافعان انتخابات و تحریم کنندگان، این چنین غیرشفاف، نامعمول و نیمه مخفی رفتار کند.
اما بخوانید از پایگاه اینترنتی «اخبار روز» که درباره اقدام خاتمی معتقد است: او در انتخابات مجلس شرکت کرد و رای داد.
این رفتار خاتمی را می توان شبیه بازیکن فوتبالی دانست که در آخرین ثانیه های وقت اضافه به تیم خودی گل زد و بدون آن که هیاهوی اعتراض هم تیمی هایش را بشنود بی سرو صدا زمین بازی را ترک کرد. اگرچه بعد از حصر سخن گویان اصلی جنبش از زمستان سال گذشته تاکنون این تلخ ترین ضربه به پیکره جنبش سبز محسوب می شود، اما بی تردید اولین آن نیست. چرا که پیش از این بسیاری از چهره های مطرح اپوزیسیون با تشویق جامعه بین المللی به اعمال تحریم های
بیش تر به ایران، دعوت به حمله نظامی و هم چنین تلاش برای آلترناتیوسازی به کمک دولت های خارجی ضربه های بدی را به انسجام درونی جنبش وارد آورده بودند.
این ارگان گروهک های مقیم آلمان تصریح کرده که به مرور زمان
انسجام جنبش سبز از هم گسیخت و به موازات کمرنگ شدن حضور خیابانی، اختلاف ها شدیدتر شد.
در این میان گویانیوز با اشاره به شرط گذاری چندی پیش خاتمی می نویسد: خاتمی آذرماه سال جاری اعلام کرد که وقتی همه نشانه ها دلالت بر این دارد که نباید در انتخابات شرکت کنیم، شرکت در انتخابات معنایی ندارد. اصلاح طلبان همه به تبعیت از او مردم را به عدم شرکت در انتخابات دعوت کردند ولی به ناگاه و در روز انتخابات تغییر عقیده داد و رأی خود به جمهوری اسلامی را در صندوق انداخت. آقای خاتمی خواستار درک
پیچیدگی ها می شود اما چون بیانی نامفهوم و ناروشن است قابل قبول کسی واقع نگردید و سرخوردگی زیادی را در میان اصلاح طلبان و حامیان بوجود آورد و در حقیقت هم باور کردنی نیست که شخصی چون او بر پایه مشتی شایعات دست به چنین قمار خطرناکی زده و آخرین میخ را برتابوت اصلاح طلبان کوبیده باشد. اما آنچه بعید نیست این است که آقای خاتمی با تذکر و یا تهدید کسی و یا با مروری مجدد بر شرایطی که خود تحت آن به ریاست جمهوری رسید، پیش شرط های خود برای عدم شرکت در انتخابات را بنا به مثل «رطب خورده منع رطب کی کند» نادرست تشخیص داده، و با قاضی نمودن وجدان خویش دست به چنین عملی زده باشند.
گویانیوز در تحلیل دیگری نوشت: آقای خاتمی! شاید برای خیلی از افرادی که دنباله رو خط فکری شما هستند رسیدن به جواب این پرسش کمی سخت باشد که چگونه شما از پی محقق نشدن شرایطی که برای شرکت در انتخابات مجلس وضع کردید، عدول کرده و شخصاً به زیر پا گذاشتن این اصول پذیرفته شده
مبادرت فرمودید؟ و چطور است که وقتی شرکت نکردن رهروان جبهه اصلاحات در انتخابات به زعم اعضای شورای هماهنگی راه سبز امید یک پیروزی محسوب می شود. شما حاضر می شوید طعم شیرین این پیروزی بزرگ را حتی بین حامیان اصلاح
طلبی به تلخی تبدیل کنید؟ گرچه از جسارت شما همان بس که بارها از مواضع تان پایین آمده و میدان را به حریف واگذار کرده اید.
گویا نیوز ادامه می دهد: حیرت آنجا به اوج می رسد که در جوابیه شما به این مطلب برمی خوریم؛ «استراتژی عدم معرفی نامزد و ارائه لیست هیچگاه به معنی تحریم انتخابات نبود». اگر مقصود از عدم ارائه لیست به معنای تحریم انتخابات
نبود، پس چگونه است که اکثریت قریب به اتفاق جریانات اصلاح طلب در آستانه انتخابات با قاطعیت از تحریم فعال آن حمایت می کنند و پشت سر هم بیانیه تحریم صادر می کنند؟ و اینکه چرا جنابعالی در آن مقطع موضع خود را مشخصاً اعلام ننمودید؟ و افزون بر آن چرا در سکوت خبری و با مخفی کاری یک حوزه کوچک و دور افتاده را برای ابراز ارادت خویش به نظام و آرمان های انقلاب، انتخاب کردید؟
در همین حال نوشابه امیری از روزنامه نگاران سلطنت طلب ضمن حمله به خاتمی و تخطئه حضور او در انتخابات، در روز آن لاین نوشت:
هرگز از آقای خاتمی تصویر «ابرانسانی» در ذهن نداشته و او را همچون دونده یک دوی امدادی دیده ام که قرار نیست تا پایان خط بدود؛ آمده است برای دویدنی چند صدمتری و سپردن ادامه راه به دیگران. اما سؤالاتی از این دست دارم که پاسخی روشن می طلبد. آیا اقدامی که از باور نشانه می گیرد، در لحظات آخر و در شهری دورافتاده و در حالی که به جمعی از نزدیکان گفته اید از شهر بیرون زده اید که رای ندهید، خود را نشان می دهد؟ خود در این گفته تناقضی نمی بینید؟ وقتی به حوزه رای گیری می روید، بهتر نیست که دیگر نه از شرایط سخن بگویید و نه اینکه «ما از سال ۸۲ نباید در انتخابات شرکت می کردیم. متأسفانه این اشتباه ما بود»؟
این سلطنت طلب پاریس نشین اضافه می کند: روا نیست بازداشت شدگان و کروبی و موسوی را شوکه کنیم و چنان به
امیدهایشان بتازیم که از درد ناامیدی بمیرند. آقای خاتمی شما آن روز که به پشتوانه آرا می توانستید سر در برابر نظام مورد علاقه تان فرود نیاوردید، به هر دلیل چنین کردید. امروز که شمشیر حکومت زیر گلوی شماست[!!] برای اینکه بیشتر در گلو فرو نرود، باید سر را بالا گرفت یا به حوزه ای دور افتاده رفت؟ خط قرمز شما کجاست؟ سؤال را کیهان پیش رویتان قرار داده؛ «این سو یا آن سو؟».
حمیدرضا جلایی پور نیز به روز آن لاین گفته است: کاری که خاتمی کرد اشکالی ندارد. می خواست بگوید ما با شما ستیز نداریم اما برای گفتن این حرف راه های دیگری هم بود. این حرکت دوستان را تحت تأثیر قرار داده، اینها الان عصبانی هستند.
شبکه ضدانقلابی بالاترین در این باره به نحو دیگری قلم زده است: ما همیشه ساده و احساساتی بوده و هستیم...! زود جوگیر میشیم و زود هورا میکشیم...! ما اینروزا کارمون شده
قهرمان سازی و قهرمان سوزی! یه روز هاشمی و خاتمی و سید حسن میشن اسطوره های بی نظیر...! وقتی میرن رأی میدن میشن خیانت کارهای بی بدیل...!
نمیدونم ما چرا دلمون میخواد اونا همون آدمایی باشن که ما دلمون میخواد...! امثال هاشمی و خاتمی و سید حسن میوه های درخت همین انقلاب هستند...! چطور توقع دارید تبر رو بردارن درخت رو از ریشه قطع کنن...!
آقاجون اگه دنبال یک سوپرمن میگردین که بیاد علیه نظام خروج کنه بعدم بگیرن بندازنش توی زندون شما هم ککتون نگزه و هیچ کاری نکنین، اون خاتمی نیست...! تا این بنده خدا رفته توی یه ده کوره رأی داده یکی میاد شعر میگه که آخ اگه دلمو شکستی فدای سرت...!! یکی برگه ترحیم چاپ میکنه براش میگه
خاتمی مرد...! یکی میگه خاتمی خیانت کرد...! جمع کنید بابا این بساط رو...!!
نویسنده این مطلب اضافه می کند: من ماله کش خاتمی نیستم چون هزار تا ایراد دارم بهش اما ماله کشی اون رو ترجیح میدم به ماله کشی برای همه اونایی که خارج از کشور نفسشون از جای گرم درمیاد و هی تعیین تکلیف میکنن برای ما...! هی راه رو نشون میدن اما خودشون هیچ غلطی نمی کنن...!
همه اون کنار گودیهایی که فقط بلدند حرافی کنند و داد بزنند که اگه یکیشون رو هل بدی توی گود از ترس خودش رو خیس میکنه...!!
شماها یه مشت بی عرضه اید که اوج مبارزه تان درست کردن موضوعات داغ در فضای مجازی است.
سایت بالاترین که تحت نظر منوشه امیر و از اسرائیل مدیریت می شود خطاب به گروه ها و محافل اپوزیسیون می نویسد؛ چرا حرف دلتان را نمی زنید؟ خاتمی با شرکت
در انتخاباتی که از سوی خود او و همه ما تحریم شده بود، یک پاک کن به دست گرفته و «جنبش سبز»(!) را از عرصه سیاسی ایران کاملاً پاک کرده است. خاتمی با این کار خود در همه دنیا فریاد زده است که جمهوری اسلامی ایران یک نظام
حکومتی مشروع و مقبول است و اگر نبود من در انتخاباتی که همین رژیم برگزار کرده است شرکت نمی کردم و فریاد زده که تقلب در انتخابات سال ۸۸ یک دروغ بزرگ بوده است و اگر این اعتقاد را نداشتم در انتخابات مجلس که باز هم توسط همان رژیم برگزار می شود، پای صندوق رأی نمی رفتم و رأی نمی دادم.
کیهان یک چیزهایی می داند که به او می گوید گام بعدی خاتمی این سو یا آن سو؟ خاتمی سر صندوق رای انگشت آبی خود را در چشم جنبش سبز فرو کرده است.
گفتنی است که خاتمی با اقدام اخیر خود ضربه سنگینی بر کانون فتنه و حامیان بیرونی آن وارد کرده است و حمله سراسری و پرحجم جریانات ضدانقلاب به خاطر درک سنگینی این ضربه است.

/ 1 نظر / 9 بازدید
khaterangi

سلام عشق رابجوی درهمین نزدیکی بامادرجشن عاشقانه ها شرکت کنید هرآنچه ازعاشقانه میخواهیدرادرخط رنگی بیابید تمام عاشقانه هادرخط رنگی.آی آرباپیج رنک2 لطفادرصورت تناسب مطالب باذائقه شما،خط رنگی رابه علاقه مندی های خوداضافه کنید.