دوره پنجم مجمع تشخیص مصلحت بهمن ماه پایان می یابد


بهمن ماه سال جاری پنجمین دوره مجمع تشخیص مصلحت نظام پایان می پذیرد.
در سال 1368 و در جریان بازنگری قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مجمع تشخیص مصلحت نظام رسما به صورت یکی از نهادهای رسمی کشور درآمد و علاوه بر وظیفه حل اختلاف بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان قانون اساسی وظایف یازده گانه ای را عهده دار شد.
در حال حاضر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان دوره پنجم فعالیت خود قرار دارد، دوره نخست مجمع که ریاست آن را آیت الله خامنه ای بر عهده داشت از سال 1366 تا 1368 بود که وجود جنگ تحمیلی و شرایط خاص سیاسی و اجرایی کشور از ویژگی های خاص این دوره به شمار می رفت. دوره دوم فعالیت مجمع در پایان جنگ تحمیلی در سال 1368 پس از بازنگری قانون اساسی، با وظایف احصاء شده در بندها و اصول 110، 111، 112 و 177 شکل گرفت، و از این دوره ریاست هاشمی رفسنجانی بر این نهاد با حکم مورخ 12/7/68 حضرت آیت الله خامنه ای آغاز شد.
همچنین دوره سوم مجمع- که با افزایش اعضای حقیقی متشکل از شخصیت های عالی رتبه کشور در سال 1375 آغاز شد- مجمع را وارد دوران جدیدی از پویایی و بالندگی در جهت انجام کامل وظایف قانونی نمود.
دوره های چهارم و پنجم فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز از سال های 1380 تا 1385 و 1385 تا بهمن ماه سال جاری را در بر می گیرد.
به هر حال دوره فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام- که از 1385 آغاز شده بود- بهمن ماه امسال بعد از پنج سال پایان می یابد و طبق قانون اساسی، رهبر معظم انقلاب اعضاء و رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام را منصوب خواهند کرد.
پایان دوره پنجم مجمع تشخیص مصلحت نظام سؤالات متعددی را در ذهن متبادر کرده است از جمله این که با توجه به مواضع آقای هاشمی رفسنجانی در فتنه گذشته و همچنین مواضع ساکت گونه وی در انتخابات نهم مجلس آیا وی باز هم ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را که یکی از ارکان نظام برای حل اختلاف قوا است عهده دار خواهد شد یا خیر؟

/ 3 نظر / 9 بازدید
سیما

سلام. من جارو دارم. نه بابا جادوگر نیستم. مگه فقط جادوگرا جارو دارن؟؟؟؟!!!

دوست

سلام . وبلاگ خوبی داری چند تا نظر گذاشتم که بدونی خیلی دوست دارم

دوست

سلام . وبلاگ خوبی داری چند تا نظر گذاشتم که بدونی خیلی دوست دارم