آماده‌باش سرویس‌های اطلاعاتی‌غرب برای مقابله با حملات سایبری ایران

هفته نامه آلمانی اشپیگل از حمله سنگین و البته موفق هکرهای ایرانی در فضای مجازی به سرویس های جاسوسی سازمان سیای آمریکا، ام.آی6 انگلیس و موساد اسرائیل خبر داد.

این هفته نامه در گزارشی که به قلم « ماتیاس کرمپ» منتشر شد، از یک عملیات سنگین و پیچیده سایبری خبر داده و اعلام کرد، حمله کنندگان با آثاری که عمداً از خود بر جای گذاشته اند، ایرانی هستند.

در این گزارش آمده است: «هکرهای ناشناس توانسته اند بیش از پانصد گواهینامه دیجیتالی وب برای خود صادر کنند سپس با این گواهینامه ها، خود را بعنوان (ابرجستجوگر اینترنتی) گوگل ، سازمان جاسوسی سیا و یا حتی سامانه مجازی اینترنتی فیس بوک جا بزنند.»

نویسنده در ادمه با اشاره به ماجرای شرکت دیجی نوتار، شرکت صادرکننده هلندی گواهینامه های دیجیتالی، ادامه می دهد: « در ابتدا فرض بر این بود که تنها یک گواهینامه مربوط به شرکت گوگل جعل شده باشد اما بازرسان سرانجام دریافتند مهاجمان مزبور، بیش از پانصد گواهینامه امنیتی برای خود صادر کرده اند و با معرفی کردن خویش با هویتهای بیگانه، در مراودات اینترنتی ضمن اتصال به شبکه اینترنت، داده های کاربران را (بطور پنهانی) در اختیار می گیرند.»

این گواهینامه ها اساسا مسئولیت حفظ امنیت و فضای اعتماد را در شبکه اینترنت برعهده دارند. در واقع پروتکل اس.ال.ال ، مجموعه قوانینی است که برقراری ارتباطات ایمن میان سرویس دهنده (سرور) و سرویس گیرنده (کاربر) را تضمین می کند. این گواهینامه ها که تنها چند شرکت (در جهان) مسئولیت توزیع و عرضه آنها را عهده دارند، هویت کاربر یک پایگاه اینترنتی را برای یک مرورگر اینترنتی مورد تایید قرار می دهند و نفوذ هکرهای ایرانی به این لایه امنیتی می تواند مخاطرات فراوانی برای شبکه های جاسوسی سایبری غرب و عوامل داخلی آنان ایجاد کند.

به نوشته اشپیگل؛ «در این حمله، مهاجمان این فرصت را داشتند که نرم افزارهای بیشتری را نصب کنند و سرورهای متعددی را به خدمت گیرند. چند هفته بعد از این اتفاق یعنی دهم ژوئیه، حمله کنندگان، عملیات اصلی خود را انجام دادند. آنها توانستند ظرف مدت ده روز، آزادانه و بی زحمت، حداقل 531 گواهینامه تقلبی صادر کنند. ماتیاس کرمپ، خبرنگار هفته نامه آلمانی اشپیگل با اعلام اینکه ابرجستجوگرهای شناخته شده اینترنتی نظیر گوگل ، یاهو و آ.او.ال ، سرویس های جاسوسی نظیر سیای آمریکا، ام.آی.6 انگلستان و موساد اسرائیل، درگاههای بروز رسان شرکت مایکروسافت ، صفحاتی که توانایی بارگذاری از طریق مرورگر فایرفاکس را دارند، سامانه های اجتماعی مجازی نظیر فیس بوک و توییتر و سامانه ارتباطی اسکایپ جزء مهمترین پایگاههای اینترنتی هستند که در فهرست پایگاههای آسیب دیده از ناحیه حملات اخیر هکرها ثبت شده اند، خاطر نشان کرد: این فهرست بخوبی از این واقعیت حکایت دارد که مهاجم در نظر داشته است قربانیان خود را از تمامی پایگاه های (ممکن) رصد کند.»

در همین راستا، هفته گذشته گویا نیوز -پایگاه اینترنتی وابسته به سازمان سیا- هشدار داد دست کم چند هفته است که تمام اطلاعات، رمز عبور، متن نامه ها، فایل های الصاقی، مکالمات اسکایپ، آرشیو ایمیل و چت ها، وبلاگ وردپرس، کامنت ها و... جریان های ضدانقلاب در فضای مجازی تحت اشراف و کنترل کامل ارتش سایبری ایران است.

از همین رو بود که جان بولتون که یکی از ضد ایرانی ترین سیاستمداران آمریکایی است، چند روز پیش در برنامه هارد تارک شبکه تلویزیونی بی بی سی، گفت: «اطلاعات منتشر شده توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان می دهد عملیات های ویژه انجام شده علیه برنامه هسته ای ایران، هیچ تاثیری روی آن نگذاشته است.»

بدون شک یکی از مصادیق این عملیات های ویژه، جنگ سایبری دو طرف است که ویروس استاکس نت را می توان یکی از معروف ترین آنها دانست.

/ 2 نظر / 7 بازدید
میثم

باید به خودمان اعتماد و اعتقاد داشته باشیم . در طول تاریخ ما دچار یکسرس مشکلات فرهنگی شدیم که من از آنها به مغول زدگی یاد میکنم . وقت آن رسیده به خودمان بیاییم و فقط وفقط به وظایف تنسانی و اجتماعی خود بپردازیم . و از انواع دشمنیها دست برداریم .آنگاه میبینیم چه ایرانی خواهیم داشت.