سیلی دردناک ایران به انگلیس و فرانسه ( شیر نفت بسته شد )

 ایران اعلام کرد صادرات نفت به شرکت های فرانسوی و انگلیسی را قطع کرده است.

علیرضا نیکزاد رهبر، سخنگوی وزارت نفت ایران روز یکشنبه 30 بهمن 1390 (19 فوریه 2012) اعلام کرد وزارت نفت نیز از تحویل نفت‌خام به شرکت‌های انگلیسی و فرانسوی خودداری کرده است.

وی در ادامه تاکید کرده است: «نفت ‌خام صادراتی را به‌جای شرکت‌های انگلیسی و فرانسوی به مشتریان جدید تحویل خواهیم داد».

این تصمیم پس از آن اعلام شد که ایران در روز چهارشنبه گذشته اعلام کرد صادرات نفت خود به 6 کشور اروپایی هلند، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، یونان و پرتغال را در صورتی که این کشورها حاضر به تامین 3 شرط نباشند، قطع خواهد کرد. این شروط چنین بوده است:

1- اروپایی ها خرید نفت از ایران را در چارچوب قراردادهای بلند مدت بگنجانند

2- اروپایی ها تضمین کنند که حتما پول نفت خریداری شده به ایران واصل خواهد شد

3- اروپا موضوع احتمال لغو یک طرفه قراردادها با ایران را منتفی اعلام کند

یک کارشناس درباره اعلام امروز وزارت نفت به «ایران هسته ای» گفت: «این تصمیم اواسط هفته گذشته در شورای عالی امنیت ملی اتخاذ شده و وزارت نفت از امروز رسما آن را اجرایی کرده است».

بنابر گفته این کارشناس، ماه گذشته مجلس شورای اسلامی تصمیم به تصویب قانونی در زمینه قطع صادرات نفت ایران به اروپا گرفت اما به دلیل جلوگیری از طولانی شدن پروسه تصویب و تایید قانون با توجه به پایان دوره مجلس هشتم، از مکانیسم سریع تری برای اتخاذ این تصمیم استفاده شد.

در همین حال کارشناسان عقیده دارند این تصمیم ایران شوک قابل توجهی به اروپا که اخیرا به نحو تندروانه در حال همراهی با درخواست های امریکا و اسراییل علیه ایران بوده، وارد خواهد کرد.

دلایل اتخاذ این تصمیم از جانب محافل عالی سیاستگذاری در ایران چنین بوده است:

اول- واضح است که اروپا هنوز موفق به یافتن منابع جایگزین برای نفت ایران نشده است. توقع اروپایی ها این بود که ایران در دوره مهلت 6 ماهه در نظر گرفته شده کوتاه بیاید و اصلا نیازی به اجرای تحریم واردات نفت از ایران نباشد اما ایران اکنون با این اقدام خود کل بازی را به هم زده است.

دوم- ایران با این اقدام شوک بزرگی به بازار وارد کرده است. اگرچه منابع اروپایی سعی می کنند این موضوع را کمرنگ جلوه بدهند ولی قیمت نفت برنت دریای شمال در بورس نیویورک در روز 30 بهمن، به رقم بی سابقه 120 دلار رسیده است. این امر هم درآمد ایران را افزایش خواهد داد و به این ترتیب کاهش میزان نفت ثادراتی به اروپا را جبران می کند و هم باعث خواهد شد اروپایی ها برای تامین نفتی که از تامین کنندگان دیگر می خرند، مجبور به پرداخت پول بیشتری باشند و این امر در شرایط بحران اقتصادی فشار زیادی به اروپایی ها وارد خواهد کرد.

سوم- برخی کشورهای مهم اروپایی از جمله فرانسه و انگلیس در آستانه انتخابات قرار دارند و بالا رفتن قیمت بنزین در این کشورها، هزینه های سیاست داخلی سنگینی رای دولتمردان آنها در پیخواهد داشت.

چهارم- غربی ها می خواهند آغاز تحریم نفتی را به اول ژوئیه یعنی آغاز تابستان موکول کنند ولی این اتفاق اکنون که اروپا در اوج سرما قرار دارد رخ داده و این برای غربی ها به شدت غیر منتظره بوده است.

/ 0 نظر / 4 بازدید