جبهه پایداری ، شناسنامه سیاسی ولایتمداران

چنانکه در خبرهای خبرگزاری‌های رسمی و غیر رسمی آمده ، در روز پنج‌شنبه (6 مرداد) جبهه پایداری انقلاب اسلامی در قالب همایش هم‌اندیشی نیروهای انقلاب رسماً‌ اعلام موجودیت می نماید.

اگرچه در رسانه‌ها از این جریان به‌عنوان جریان "سوم تیر" یاد می‌شود اما مهم‌تر از نام و عنوان، شناسنامه اصلی این جبهه آن است که ریشه در اصول انقلاب و گفتمان ولایت دارد؛ شاخص‌هایی نظیر تبعیت از ولایت، نگاه مکتبی، خدمت‌رسانی به مردم، عدالتخواهی و روحیه استکبارستیزی.

این جریان که دارای رویش‌های قابل توجهی در دهه 80 بوده است، اتفاق‌های عظیمی را با پشتوانه عمیق گفتمان اصولگرایی و با استفاده از ظرفیت‌های گسترده اجتماعی نصیب جریان اصولگرا کرده و نشاط و امید را برای رسیدن به اهداف بلند انقلاب در دهه پیشرفت و عدالت در میان مردم پدیدار کرده است. جبهه‌ای که اکنون چند ماه است بدون نام و با وجود تجمع چهره‌های شناخته شده فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، به‌دور از جنجال و هیاهو، رفتاری توأم با آرامش و تدبیر از خود بروز داده و با تأکید بر حفظ وحدت حداکثری میان نیروهای اصولگرای مؤمن به آرمان‌ها، ارتباط مناسبی را با علما و روحانیت اصیل و آگاه و نخبگان فرهنگی و گفتمانی برقرار کرده است.

اولین همایش جبهه پایداری

در همایش اعلام موجودیت جبهه پایداری، آیت‌الله مصباحو آیت‌الله خوشوقتدو تن از فقیهان برجسته قم و تهران دعوت شده‌اند تا از همان ابتدا روشن شود که حرکت این جبهه بیش از آنکه ناظر به فعالیت‌های سیاسی باشد، در چارچوب گفتمانی است. ارتباط مؤسسان جبهه پایداری با این دو فقیه برجسته از ابتدای شکل‌گیری ایده جبهه برقرار بوده، دیدارهایی با آن‌ها برگزار شده و ضرورت‌ها، خاستگاه و نحوه تأسیس چنین فرآیندی مورد بررسی‌های مبنایی قرار گرفته است.

راهبرد "ثم استقاموا" زیر نظارت فقیهان

نام جبهه پایداری نیروهای انقلاب اسلامی با الهام از دیدگاه آیت‌الله مصباح انتخاب شد، به‌طوری که وی در دیداری با یادآوری آیه شریفه "ان الذین قالوا ربنا الله ثم استقاموا..." تأکید کرد که پس از دولت‌های نهم و دهم برخی از افراد به‌عنوان مصداق بخش اول این آیه خوب ظاهر شدند اما در بخش پایداری و استقامت در مسیر حق دچار خطا و کوتاهی شدند، بنابراین، جبهه‌ای که قرار است بخش قابل توجهی از رویش‌های انقلابی را زیر یک پرچم جمع کند، باید بر روی مقوله "پایداری" حتی در عنوان و تابلوی خود تصریح داشته باشد.

پرچم جبهه پایداری در دست کیست؟

در عین حال، قرار نیست جبهه پایداری جزو تیول یک گروه خاص و محدود باشد بلکه حاملان گفتمانی این جبهه عموم نیروهایی هستند که اعتبار سیاسی‌اشان در دفاع از مکتب امام(ره) و التزام به آن در کارکردهای سیاسی و اجتماعی آنان اعم از نمایندگی، وزارت، فعالیت فرهنگی، سیاسی، تبلیغی، دینی و... بارز بوده است.

بنابراین، خاستگاه و داعیه‌داران این جبهه نه افراد خاص بلکه عموم ملت بزرگ ایران به‌ویژه رویش‌های نوین انقلاب اسلامی هستند که در سایه آموزه‌های اعتقادی و انقلابی رهبر معظم انقلاب اسلامی پرورش یافته و هویت انقلابی خود را در استقامت بر ارزش‌های انقلاب به‌ویژه عدالت، با صبر و بصیرت در حوادث مختلف به‌ویژه فتنه اخیر به ظهور رساندند.

ساختار غیر حزبی و مرزبندی دقیق با جریان فتنه و فرقه انحرافی/ سهم‌خواهی ممنوع

جبهه پایداری نیروهای انقلاب اسلامی ساختار مرسوم احزاب سیاسی را ندارد و قرار نیست که با ایجاد ساختارهای حزبی گرفتار آفت‌های آن نظیر الیگارشی، ساختار عمودی و سهم‌خواهی شود، بنابراین، مرزبندی با تعریف تشکیلاتی احزاب ندارد اما از طرف دیگر همان‌طور که خاستگاه این جبهه گفتمانی است، مرزهای آن را نیز همان گفتمان انقلاب اسلامی تعیین می‌کند.

بر اساس تأکید آیت‌الله مصباح و آیت‌الله خوشوقت، مرز جبهه پایداری انقلاب اسلامی را سه ضلع تبعیت کامل از ولایت فقیه و مرزبندی با جریان‌های فتنه و انحرافی تعیین می‌کندو هر فرد یا جریانی که ملتزم به این مرزها باشد؛ یعنی رابطه خود را با خداوند بر میزان اخلاص و با مردم بر سنجه صداقت و خدمت و با رهبری اطاعت و تبعیت قرار دهد، جبهه پایداری خود را با آن همگرا و هم‌افزا می‌داند که همین موضوع، زمینه‌های وحدت در اولین صحنه عمل سیاسی یعنی انتخابات پیش‌روی مجلس را بیشتر می‌کند و بر خلاف تبلیغات نادرست آگاهانه یا ناآگاهانه برخی از جریان‌ها که می‌خواهند این تشکل را نوعی انشقاق و ضد وحدت معرفی کنند، این جبهه وحدت‌زا خواهد بود.

تشکیلات به مثابه بازوی امام در اجرای شوونات امامت جامعه

جبهه پایداری نیروهای انقلاب با پرهیز از ساختار حزبی در صدد است که یک مدل کار تشکیلاتی تحت نظارت فقیهان را ارائه کند. مجموعه جبهه پایداری معتقدند که در مدل مردم‌سالاری دینی، سیاستگذاری منطبق بر جایگاه خلیفه‌اللهی و هدایت عمومی و عامه از شئون ولی فقیه است و اجرا نیز از شئون ولی است که برای انتخاب به مردم تفویض شده که این اجرا شامل قانونگذاری و برقراری عدالت است و تشکیلات نیز در این مدل باید در صدد باشد که به امام جامعه در اجرای شئونات امامت کمک کند.

"تشکیلات می‌تواند مشاور ولی باشد"، "تشکیلات می‌تواند مصادیق آن را شناسایی و به مردم معرفی کند"، "در حوزه مردمی به جریان‌سازی اجتماعی روی آورد و نوع اعتقاد و رفتار مردم را مبتنی بر اعتقاد نسبت به امام رشد دهد."

بنابراین، این تشکیلات باید موجودی سیال باشد و مرزی به جز مخالف ولیّ نداشته باشد. در این نگاه تشکیلاتی، شهید رجایی اگر خارج از حزب جمهوری اسلامی باشد، برای ریاست جمهوری کاندیدای حزب می‌شود. بنابراین این تشکیلات هم مرز دارد و هم ندارد؛ مرز داشتن آن بر اساس ارزش‌های الهی و اسلامی است اما در داخل با هیچ‌کس مرز ندارد و مرزهایش مرزهای اسلام و انقلاب اسلامی است. در هر جا هم که صلاحیت‌ها و اصلح‌ها را تشخیص داد، به آن رجوع می‌کند.

مدل عملیاتی این تئوری این است که مؤمنین و متدینین زیر نظر اسلام‌شناسان و فقیهان متقی و با تجربه عملیاتی فعالیت داشته باشند. ضمن اینکه تشکیلات، افکار ولیّ را منتشر می‌کنند، همیشه به خارج از درون خود به دنبال شناسایی مصادیق و اصلح برای خدمت به نظام هستند.

تقوای جمعی و وحدت حداکثری ذیل تبعیت از ولایت

بر این اساس، آنچه که برای پایداری تشکیلات‌هایی مانند جبهه پایداری از همه بیشتر موضوعیت دارد، "تقوای جمعی" است که رهبر معظم انقلاب در دیدار خرداد ماه خود با نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در مورد آن تذکر دادند.

در عین حال،‌ ممکن است برخی از جریان‌های سیاسی جبهه پایداری نیروهای انقلاب اسلامی را رقیب خود بدانند و تعریف غلطی از این تشکل گفتمانی ارائه دهند تا به‌زعم خود در اذهان پاک، رفتاری قدرت‌طلبانه و دنیاگرانه شیفته قدرت جلوه دهند، در حالی که آنچه نزد این تفکر اصالت دارد، حرکت مخلصانه و مجاهدانه در راه عقیده پاک اسلامی است.

مزیت نسبی جبهه پایداری؛ عمق و وجدان اجتماعی

این در حالی است که تأسیس جبهه پایداری برای تجمیع ظرفیت‌های فراوانی است که در اثر جریان تاریخی سوم تیر پدید آمد و این ظرفیت‌ها در اثر برخی از خطاها در دولت معطل ماند و جذب تشکیلات‌های موجود نیز نشد، بنابراین، تلقی رقابت از اساس اشتباه است، به‌طوری که جبهه پایداری علاوه بر هم‌افزایی با جریان‌های ولایی موجود، ظرفیت‌های پراکنده را به نفع انقلاب اسلامی و ولایت زیر یک پرچم تجمیع خواهد کرد.

این ظرفیت گسترده مردمی، یک امر "تأسیسی" نیست که در روز پنج‌شنبه اعلام شود بلکه "تبیین" و "اعلامی" است از موجودیت یک تفکر زنده و پویا در کشور که ساختار انتخاباتی اصولگرایان وجود آن را در انتخابات پذیرفته است. بنابراین، جبهه پایداری نه انشعاب است نه حزب تازه؛ بلکه مردم هستند، یعنی حماسه‌آفرینان فتنه‌شکن و فداکاری که هویت خود را اعلام می‌کنند نه موجودیت‌شان را.

این جبهه قرار است یک سیمرغ از مجموعه ظرفیت‌های اصولگرایی باشد که مزیت نسبی آن، عمق، بدنه و وجدان اجتماعی است، فرمانده گفتمانی آن ولایت است و کسی را در این زمینه حاجب نمی‌بیند.

نامه به آیت‌الله مهدوی‌کنی و آیت‌الله یزدی

همچنین جبهه پایداری در حال گفت‌وگو برای اصلاح ساختار کمیته اصولگرایان است تا برای انتخابات آینده نیز در این چارچوب فعالیت کند و بر همین اساس نیز رایزنی‌هایی انجام شده، از جمله اینکه نامه‌ای از جبهه پایداری با امضای حجت‌الاسلام آقاتهرانی برای حضرات آیات مهدوی‌کنی و یزدی به‌عنوان دو تن از علمای برجسته مورد قبول و اجماع اصولگرایان ارسال شده است .

 حجت‌الاسلام آقاتهرانی در این نامه ضمن معرفی سه نفر (محصولی، لنکرانی و زارعی) برای حضور در کمیته اصولگرایان و حجت‌الاسلام حسینیان به‌عنوان نماینده در کمیته نظارت و داوری، برخی از ملاحظات نیز بیان شده است.

/ 0 نظر / 11 بازدید