پرواز اندیشه

تلاش شبانه روزی دولت تدبیر برای اشتغال کشاورزان هندی و صنعتکاران چینی !
نویسنده : حسین ابراهیمی - ساعت ٩:٥٧ ‎ق.ظ روز ٢٤ اسفند ۱۳٩٢
 

صادرات چین به ایران در اولین ماه سال 2014 نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد دو برابری داشته است.

گمرک چین اعلام کرد مبادلات تجاری ایران و چین در نخستین ماه سال جاری میلادی به 4.7 میلیارد دلار رسیده است.

مبادلات ایران و چین در این ماه با رشد قابل توجه 82 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. در ژانویه 2013 تجارت بین دو کشور بالغ بر 2.6 میلیارد دلار اعلام شده بود.

صادرات چین به ایران در ژانویه امسال نیز افزایش بیش از 2 برابری داشته است و به 2 میلیارد دلار رسیده است. این کشور در ژانویه 2013 حدود 945 میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

بر اساس این گزارش واردات چین از ایران در ماه نخست سال جاری میلادی به 2.6 میلیارد دلار رسیده که این رقم با رشد 59 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.  چین در ژانویه 2013 بالغ بر 1.6 میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده بود. نفت کالای عمده وارداتی چین از ایران است.

افزایش صادرات از کشور چین در حالی است که دولت یازدهم یکی از اولویت های اصلی خود در حوزه اقتصاد را حمایت از تولیدگران داخلی عنوان کرده بود.

آقای روحانی نیز در گزارش عملکرد 100 روزه خود صراحتا با انتقاد از میزان واردات از چین در دولت محمود احمدی‌نژاد، گفت دولت پیش به جای ایرانی‌ها برای چینی‌ها و کره‌ای‌ها اشتغال ایجاد می‌کرد.

با این حال گویا دولت یازدهم بدون توجه به اولویت های انتخاباتی اعلام شده از سوی آقای روحانی مبنی بر حمایت از تولید داخلی، هدف اصلی خود را تغییر داده است. چه آنکه علاوه بر افزایش دو برابری واردات از چین همچنان موضوع واردات بی رویه برنج از هند مورد سئوال نمایندگان مجلس قرار دارد.

گزارش گمرک نشان می‌دهد که واردات برنج به ایران در یازده ماه اول امسال بیشتر از دو میلیارد دلار بوده است که تقریبا دوبرابر واردات برنج در دوره مشابه سال گذشته است.

هند بزرگترین صادرکننده برنج به ایران است. بنابر گزارش گمرک ایران، یک میلیارد و ۵۵۶ میلیون دلار برنج از هند و بقیه نیز از پاکستان و امارات متحده عربی وارد شده است.

دوبرابر شدن برنج وارداتی از هند، این کشور را به سومین کشور صادرکننده کالا به ایران بعد از امارات و چین تبدیل کرده است. کره جنوبی و ترکیه به ترتیب چهارمین و پنجمین صادرکننده کالا به ایران هستند.

از سوی دیگر به دلیل حجم گسترده برنج وارد شده از هند و استفاده از این نوع برنج در سبد کالایی دولت نمایندگان طرح تحقیق و تفحص از این اقدام دولت را در دستور کار دارند.

در همین حال معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت از واگذاری مسئولیت تهیه، توزیع و سیاست‌گذاری سبد دوم کالا به وزارت جهاد کشاورزی از ابتدای سال ۹۳ خبر داد.

وی با اشاره به اینکه تعیین جامعه هدف برای سبد کالا به عهده وزارت کار است، گفت: از ابتدای سال آینده تولید، توزیع، تهیه و سیاست‌گذاری برای سبد کالا به عهده وزارت جهاد کشاورزی است و وزارت صنعت مسئولیتی در این زمینه نخواهد داشت.

توزیع سبد نخست حمایتی دولت از 13 بهمن ماه شروع شد ولی به دلیل توزیع نامناسب و ناقص بودن جامعه هدف، اعتراضات فراوانی را به همراه داشت و همین موضوع باعث شد تا پایان سال جاری زمان توزیع تمدید شود و بر همین اساس توزیع سبد دوم به سال‌ آینده موکول شد.

بی تدبیری در توزیع نامناسب اقلام سبد حمایتی البته بعد بین المللی هم پیدا کرد و وندی شرمن ، معاون وزیر خارجه آمریکا صف مردم برای دریافت کالا را نشانه اثرگذاری تحریم ها عنوان کرد. شرمن در این باره گفته بود: "شما در اخبار دیدید که ایران اخیرا به طور قابل مشاهده‌ای غذا بین مردم فقیر جامعه اش توزیع کرده تا نشان‌ دهد کاهش هدفمند و محدود تحریم‌ها تاثیر مستقیم بر مردم این کشور داشته است. همانطور که روحانی قول داده بود، این پول قرار است در جهات دیگری مصرف نشود."