پرواز اندیشه

معتضد: کلهر مزخرف می گوید؛ ناصرالدین شاه شلوار چسبان باله را به ایران آورد
نویسنده : حسین ابراهیمی - ساعت ٩:۳۱ ‎ق.ظ روز ٢٦ امرداد ۱۳٩٠
 
آقای کلهر گاهی اوقات قاطی می کند و حرفهایی می زند که سندیت تاریخی ندارد. من با کلهر دوست هستم اما در تاریخ با پدرم هم شوخی ندارم. این مزخرفات به هیچ عنوان درست نیست.
 
به گزارش عصر امروز این ها بخشهایی از واکنش خسرو معتضد استاد تاریخ معاصر به اظهار نظر عجیب کلهر در مجله جنجالی "خاتون" بود که مدعی شده بود: ناصرالدین شاه رنگ مشکی چادر را به ایران آورده است.
 
این استاد برجسته تاریخ معاصر با رد این اظهارات کلهر تصریح کرد: بر خلاف گفته آقای کلهر ناصرالدین شاه زمانی که به اروپا رفت شلوار باله را آورد ، شلواری که چسبان و بسیار زننده است. ماجرا از این قرار بوده که ناصرالدین شاه روزی در سن پترزبورگ قدم می زند این شلوارها را در پای زنان دید خوشش آمد و گفت می خواهم اینها را به ایران ببرم .
 
خسرو معتضد درباره پوشش چادر زنان ایرانی نیز گفت: از دوران هخامنشیان چادر در ایران بوده است . خانمها به خاطر آب و هوای بد شوش و چند ناحیه دیگر حجاب داشتند. خانمها که در طبقات بالا بوده اند با تخت روان می رفتند و بالای این تخت روان یک پارچه ای بوده است به رنگ مشکی که به آن چادر می گفتند و رنگ آن مشکی بوده است . پس چادر ربطی به اعراب ندارد این که بگوئیم چادر را اعراب به ایران آوردند. مردهای ایران نیز به دلیل هوای گرم در تابستان و هوای سرد کردستان کلاه سرشان می گذاشتند .
 
وی افزود: از زمان دولت صفویان چادر و چاقچور که تمام صورت را می پوشاند در ایران متداول شد و هیچ کدام ربطی به اسلام ندارد زیرا اسلام قرص صورت و کفین زن را آزاد گذاشته است
 
مولف کتاب "کمیته مجازات" افزود: این حرفهایی که بعضی از افراد می زنند اصلا صحت ندارد ناصرالدین شاه قصد عیاشی داشت و در کلام یکی از همراهان ناصرالدین شاه این حرف منعکس شده است. ناصرالدین شاه ۱۰ تا ملازم در رکاب داشته است که روز به روز وقایع را می نوشتندو اظهار نظری در این حد چیزی نیست که مخفی بماند و این آقایان باید پاسخگو باشند که کجا چنین چیزی نوشته شده است
 
معتضد ادامه داد: آن حکایتی که آقای کلهر به آن اشاره کرده در واقع مربوط می شود به یکی از سفرهای ناصرالدین شاه به فرنگ که در یکی از برنامه های شبانه چند دختر جوان با لباس های بسیار زننده در مقابل چشمان وی شروع به رقاصی می کنند و ناصرالدین شاه که از آنها خوشش آمده بود دستور می دهد همه آنان خریداری و به ایران منتقل شوند. بعد که به شاه توضیح می دهند چنین کاری امکان پذیر نیست ناصر الدین شاه دستور می دهد نمونه شلوارهایی که دختران در مراسم رقص به پا داشتند خریداری و به عنوان سوغات به ایران برده شود. و بعدها نیز دستور داد زنان دربار و غیره آن شلوار ها را به پا کنند.