پرواز اندیشه

زندگینامه شهید غلامرضا پاکنیت
نویسنده : حسین ابراهیمی - ساعت ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ روز ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٤
 
طبیعت در بهار،مهارت خویش در رویش و تولد را به رخ می کشد. و بهار دیدنی است به ویژه بهار لاهیجان،بهار کوشال.روستایی در نزدیکی لاهیجان.
و آنروز از بهار سال 45 مصادف بود با میلاد امام هشتم.حوالی ظهر بود و خانواده پاک نیت لبخند تولد فرزند چهارم خود را جشن می گرفتند.و به یُمن روز تولدش او را غلامرضا نامیدند.
پدرش حاج موسی صوت خوشی داشت و هنوز آهنگ تلاوت قرآن اش در ذهن فرزندان باقی است و مادرش زنی مهربان و پرتلاش بود و غلامرضا کودکی خویش را در جمع گرم خانواده و پای درس و بحث پدر و بازی سنجاقک های هزار رنگ گذراند.بعد از دوران ابتدایی به شوق تحصیل از کوشال به لاهیجان رفت و در منزل خواهرش سکنی گزید.با اوج گیری مبارزات انقلابی در سال 57 غلامرضا با اینکه نوجوانی بیش نبود در تظاهرات ضد رژیم شرکت گسترده داشت.با پیروزی انقلاب اسلامی و تاسیس حزب جمهوری اسلامی به برنامه های حزب متمایل شد.
آن روزها مسئول حزب جمهوری گیلان، شهید کریمی بود.غلامرضا در واحد تبلیغات حزب فعالیت می کرد.خط خوبی داشت ،حتی اعلامیه های شهادت آیت ال.. دستغیب را دستنویس و به در و دیوار شهر چسبانده بود.کتابهای آیت ال.. مطهری را مطالعه می کرد.اهل مسجد و منبر بود.در خاطرات خواهرشان آمده که برای خواهر زاده هایش آنقدر داستان حضرت زینب(س) را روایت کرده بود که بچه ها در پاسخ اینکه چه کاره می شوید می گفتند:میخواهیم زینب(س) شویم!و این ویژگی ها باعث شده بود همه برای غلامرضا حساب ویژه ای باز کنند.با آغاز جنگ تحمیلی اصرار ایشان برای حضور در مناطق عملیاتی با مخالفت خانواده به ویژه مادرشان روبرو می شود.به ویژه بعد از شهادتِ پسردائیشان "شهید محمد صفری" او دیگر آرام و قرار نداشت و در هر فرصتی در صدد جلب رضایت مادر بر می آمد؛از پخش مراسم تشییع شهدا در تلویزیون تا در جمع خانواده هایی که فرزندشان در جبهه به سر می بردند.تا بالاخره رضایت مادر برای رفتن را به دست آورد.بعد از گذراندن دو ماه دوره آموزشی به عنوان آرپیجی زن عازم جبهه شد.و این بار خزان بود که در چیدن گلها انتخابی شکوهمند داشت.یازدهم آبان ماه سال1361 مصادف بود با 15 محرم 1305 قمری. عملیات محرم با رمز یا زینب در منطقه عین خوش جبهه موسیان آغاز شده بود.همرزمانش از غسل شهادتش در آن شب یاد می کنند و اینکه او دو ساعت بعد از نیمه شب با اصابت گلوله به پشت سرش سرافرازانه به سوی معبود بال گشود. روحش شاد...

 
 
شما یک خانوم چادری جذّاب هستید !؟
نویسنده : حسین ابراهیمی - ساعت ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٤
 

رضا صیادی، سردبیر نشریه «همشهری آیه» در سرمقاله آخرین شماره این مجله نوشت:
«لایک! شما یک خانم چادری جذاب هستید» پسر بچه نوجوان این جمله را زیر عکس فلان خانم چادری در فلان شبکه اجتماعی نوشته و پاسخ گرفته بود:«ممنونم نظر لطف شماست» احتمالا آن خانم چادری فکر کرده برای ترویج فرهنگ حجاب یک گام بزرگ برداشته. اینکه با حجاب توانسته در معرض نگاه و توجه و تحسین و گاهی اوقات ابراز علاقه قرار بگیرد. گمان کرده که ظرفیت‌های کشف نشده چادر را پس از ده‌ها سال کشف کرده. گمان کرده که با شگردی منحصر به فرد هم خدا را به دست آورده هم خرما را. برای همین است که هر روز مدلی جدیدی از ترکیب چادر و روسری و آستین و ساعت و آرایش را رو می‌کند و خودش را پرچمدار تبلیغ حجاب می‌داند، اما حواسش نیست که اساسا چادر قرار است مقابل این خودنمایی‌ها را بگیرد و جذابیت‌های زنانه‌اش را بپوشاند. حواسش نیست که در این ترکیب ناهمگون، تعارضی ذاتی دارد. مثل آن آقایی که سال‌ها قبل در یکی از کشورهای خارجی با لباس روحانیت پاپیون زده بود که باید نوآوری کنیم و از قضا اسباب خنده مردم را فراهم کرد.
در این چند سال اخیر، چادر با فرهنگ‌های جدیدی همراه شده که برخی از آنها اساسا فرقی با بدحجابی ندارد. حتما شما هم دیده‌اید دخترانی که چادر را بخشی از تیپ خود می‌دانند و گویا با استفاده از چادر می‌خواهند چهره خود را قاب بگیرند. بعد هم در قواره یک فعال اجتماعی ظاهر می‌شوند و هر روز عکس‌های مختلفشان را این طرف و آن طرف منتشر می‌کنند تا محرم و نامحرم لایکشان کنند. اما حقیقتا این نوع پوشش که باعث انگشت نما شدن فرد در جامعه می‌شود، مصداق لباس شهرت نیست؟ در تعریف‌های فقهی ما یک شرط اساسی برای حجاب تعریف شده که نباید «جلب توجه» کند. حجاب باید در مسیر عفاف و حیا و پوشیدگی تعریف شود، اما این فرهنگ جدید و ابداعی که از قضا وارداتی هم نیست و ساخت ذهن خلاقانه برخی از بانوان ایرانی است، حجاب جدیدی را معرفی کرده که در مسیر خودنمایی تعریف می‌شود و از بیخ و بن ضدحجاب است.
اینکه زن بتواند با چادر به آسانی فعالیت اجتماعی کند را هیچ کس منکر نیست،بانوان محجبه و عفیفه قطعا می‌توانند با حفظ شئون شرعی به فعالیت اجتماعی بپردازند. اصلا ضرورت همین موضوع بود که چند سال قبل برخی از کارشناسان دور هم جمع شدند و اقدام به طراحی چادرهایی کردند که در عین سادگی، دست و پاگیر بانوان هم نبود. چادرهایی که مثلا هنگام رانندگی یا حمل کودک محدودیت ایجاد نمی‌کرد، اما این خلاقیت به مرور تبدیل به یک بدعت شد و طراحان بعدی، به فکر آن افتادند تا چادرهایی جذاب تولید کنند و کار به جایی کشید که باخط نستعلیق و نسخ روی چادر بانوان کلمات قصار می‌نوشتند و شعار می‌دادند که با چادر محدودیت نیست و می‌تواند شما را جذاب‌تر کند! این طراحان ادعا می‌کنند که فقط با چنین روش‌هایی می‌توان برخی از دختران امروزی که با حجاب ارتباط خوبی ندارند را به سوی چادر کشاند، اما انگار نسخه ناشیانه‌ای که آنها برای حجاب جامعه نوشته‌اند، به ضد خود تبدیل شده و به قول جناب مولوی «از قضا سرکنگبین، صفرا فزود»ه است. مخاطب اصلی بازار چادر خانواده‌های مذهبی هستند و قطعا این چادرهای تیپیکال بیش از آنکه به دست جامعه هدف برسد، به دست متدینین رسیده و گاهی اوقات گره چادر آنها را شل کرده است. این تدبیرهای بدعت‌گونه سابقه بسیاری دارد، مگر در همین یکی-دو دهه اخیر به بهانه مقابله با موسیقی‌های مبتذل وارداتی، خودمان به تولید ابتذال نپرداختیم؟ مگر برای آنکه رضایت عده‌‌ای را جلب کنیم، پیچ شرعیات را شل نکردیم؟ مگر خطوط قرمزمان را تغییر ندادیم؟ آنقدر که گاهی اوقات موسیقی‌های وطنی‌مان شرم‌آورتر از برخی نسخه‌های خارجی شده است.
بیایید تعارف را کنار بگذاریم. این روزها باید نگران حجاب برتر بود. حجابی که در طول همه این سال‌ها نماد پوشش و عفت بوده، حالا در خطر است. دعوای ما، درباره چادر و مانتو نیست. درباره «میل به جذابیت» است. ماجرا این است که این بانوان قبل از انتخاب چادر باید به این سوال پاسخ دهند که آیا می‌خواهید جذاب باشید یا نه؟ اگر پاسختان مثبت است، تا دلتان بخواهد گزینه دارید، لطفا بیخیال چادر شوید که برای ما مقدس است و عزیز.
حقیقت این است که ما به جای آنکه مردم را وارد دایره دین و حجاب و اعتقاد کنیم، مدام تلاش می‌کنیم که مساحت این دایره را زیاد کنیم، آنقدر زیاد تا دیگر کسی بیرون نماند. فراموش کرده‌ایم آن کلام امام صادق را که فرمود: کلام ما را بدون حذف و اضافه به مردم بگویید، فطرت آنها خواهد پذیرفت.