پرواز اندیشه

دولتمردان ! لطفا نان مردم را با خورشت سیاست آلوده نکنید
نویسنده : حسین ابراهیمی - ساعت ٧:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۸ آذر ۱۳٩۳
 

مدتی است که مرحله دوم گران شدن قیمت نان توسط دولت تدبیر و امید عملیاتی شده است.

با توجه به سرعت عمل این دولت در عرصه آزادسازی قیمت نان و جلوگیری از بحران اقتصادی که در این حوزه خاص رخ می داده می توان گفت که احتمالا نان مردم در استراتژی سیاسی دولتمردان حرف اول را می زند. 

شاید مهمترین وجه سیاسی این رویکرد تأمل برانگیز، انتقال حس مشکلات اقتصادی به تک تک سلولهای جامعه، خصوصا اقشار آسیب پذیر و مستضعف است تا بدانند تداوم پایداری بر اصول آرمانی انقلاب اسلامی و تأکید بر شعار انرژی هسته ای حق مسلّم ماست تا چه حد می تواند دردناک باشد.

اساسا نوشاندن جام زهر در تاریخ انقلاب اسلامی از فرمول ثابتی پیروی کرده و این فرمول برای بسیاری از افراد که ایام منتهی به پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت در مورد پذیرش صلح با صدام توسط امام خمینی (ره) را به یاد دارند آشناست!

مهمترین محورهای این فرمول عبارتند از :

باید مشکلات به اوج برسد

باید سطح نارضایتی عمومی از وضع موجود تشدید شود

باید منتقدین جام زهر با الفاظ و القاب مختلف ( بی سواد، بی شناسنامه، افراطی، اقلیت، تازه به دوران رسیده و ... )  در رسانه ها و مجامع عمومی تحقیر شوند

باید ضمن حفظ ظاهر الفاظ در برخورد با ولی فقیه زمان، در عمل همه راهها به جز راه نوشیدن جام زهر را مسدود کرد

نوشیدن جام زهر به عنوان تنها رها نجات از مشکلات به اوج رسیده؛ تبلیغ گردد

.

.

.

اما صحبت امروز مربوط به شیوه کار علاقمندان به بازی سیاست در امور عقد و عروسی گرگ  گوسفند نیست بلکه فشار ناجوانمردانه ایست که بر گرده ضعیف ترین اقشار جامعه تحمیل شده که اتفاقا انقلابی ترین افراد جامعه هستند و در واقع مهمترین حامی رهبری که سیاسی نیست و انقلابی است !

آقایان! آیا می دانید که در گوشه و کنار کشور خانواده های بسیار زیادی هستند که تنها درآمد پولی شان همین یارانه های ماهیانه است که آن هم با توجه به افزایش بی سر و صدای سهم پرداختی ملت از هزینه های آب و برق و تلفن و گاز و بنزین و انواع سوختهای فسیلی و غیر فسیلی کفاف قبضها را هم نمی کند!

این افراد شاید بتوانند لوازم خانگی برای خانه های خود نخرند، شاید بتوانند هر چند ماه در میان به برکت اطعام بر سفره اهل بیت در محرمها و رمضانها چند گرم گوشت را به خانه هایشان ببرند، شاید بتوانند بی خیال تحصیل فرزندانشان در مقاطع بالاتر شوند، شاید بتوانند دختران و پسران مجرد و بی کارشان را که امکان تهیه جهیزیه و مسکن ندارند در خانه نگاهدارند، شاید بتوانند خانه های استیجاری 50 متریشان را 35 متری کنند، شاید بتوانند لباسهای چهار سال اخیر خود و خانواده هایشان را برای سال پنجم با کمی وصله و پینه بیشتر بپوشند، شاید بتوانند با فروش باقیمانده جهیزیه همسران و طلاجاتشان بخشی از بدهی هایشان را بپردازند ولی آقایان ...

آقایان به خدا قسم باید بر سفره خالی از خورشت خود و خانواده شان یک لقمه نان خالی ببرند!

دولتمردان، جوانمردی کنید و این یک فقره نان خالی را با خورشت سمّی سیاستهایتان آغشته نکنید و مطمئن باشید که بعد از امروز فردایی هم هست !     


 
 
آغاز اجرای سناریوی B از سوی امریکا/ برنامه ایران چیست؟
نویسنده : حسین ابراهیمی - ساعت ۸:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱٥ آذر ۱۳٩۳
 

مهدی محمدی در یادداشتی در تسنیم نوشت: تحولات دو هفته گذشته نشان می دهد دولت امریکا خیلی زود اجرای سناریوی B را آغاز کرده است. بر خلاف آنچه عموما تصور می شود، سناریوی B از دید امریکا، نحوه واکنش نشان دادن به شکست مذاکرات نیست چرا که امریکایی ها اساسا در محاسبات خود جایی برای این فرض قائل نشده اند و از دید آنها بدترین حالتی که می تواند رخ بدهد تمدید پی در پی توافق ژنو است نه شکست و توقف کامل مذاکرات.
در عوض، طرح B روشی برای واکنش نشان دادن به مقاومت ایران در دقیقه ۹۰ است. امریکایی ها تصور می کردند نیاز شدید دولت روحانی به حصول یک توافق، موجب خواهد شد در دقیقه ۹۰ و با آشکار شدن دورنمای شکست مذاکرات، ایران به یکباره خطوط قرمز خود را کنار بگذارد و تن به یک توافق بد بدهد. مذاکرات وین نشان داد که این فرض مبتنی بر یک درک بسیار ساده انگارانه از ماهیت خطوط قرمزی است که ایران برای تمییز توافق بد از توافق خوب معین کرده است.
اکنون مهم ترین سوال برای امریکایی ها –چنان که گری سیمور آن را طرح کرده- این است که چه باید بکنند تا ایران احساس اجبار بیشتری به پذیرش معامله مدنظر امریکا بکند؟ طرح B در واقع پاسخی به این سوال است.
اگر صرفا به اطلاعاتی که در محیط آشکار وجود دارد اتکا کنیم، مشخصات طرح B چنین است:
۱- تعدیل موضع درباره مسائل درجه ۲ مذاکراتی مانند اراک و فردو
۲- استقبال از گسترش عملیات منطقه ای ایران بر ضد داعش
۳- کاهش قیمت نفت در هماهنگی با عربستان سعودی برای ایجاد هراس در ایران از تبعات عدم توافق هسته ای و حفظ تحریم های نفتی
۴- سرمایه گذاری عملیات روانی روی واکنش های دولت در ایران به این موضوع که خود را به شکل گرانی نان، وعده گرانی بنزین و به هم ریختگی بازار ارز نشان داده است.
به تعبیر دقیق تر، می توان گفت امریکایی ها در آستانه رسیدن مذاکرات به خط پایان، یک بار دیگر در حال تست ابزارهای خود برای ایجاد تغییر محاسباتی در ایران هستند. دفعه قبل، پس از انتخابات ۹۲، اجتماعی کردن خط سازش از طریق ناگزیر نشان دادن جامعه در انتخاب میان اقتصاد و انرژی هسته ای، استراتژی امریکا برای اثر گذاری بر محاسبات مردم و حکومت در ایران بود. اکنون، پس از حدود یک سال، دوباره آن سناریو در حال تکرار است و مجددا پارامترهای اقتصادی مهم ترین نقش را در آن ایفا می کنند.
متاسفانه، واکنش های برخی به این بازی روانی چندان هوشمندانه نبوده است. حتی بدبین ترین کارشناسان اذعان دارند که قیمت نفت پس از یک دوره سقوط، دوباره در حدود ۷۰ تا ۸۰ دلار تثبیت خواهد شد اما برخی اعضای تیم اقتصادی در ایران با دستکاری قیمت نان، بنزین و بی توجهی به بازار دلار دقیقا در جهت سوق دادن محاسبات جامعه به سمتی حرکت می کند که موضع ایران را در یک چانه زنی فرجامین در مذاکرات هسته ای تضعیف خواهد کرد.
اگر دولت خواهان یک توافق خوب، یا اساسا خواستار حصول یک توافق است، قبل از چانه زنی درون حاکمیت باید روی مدیریت روحیات، رفتار و محاسبات جامعه تمرکز کند والا حتی پس از یک توافق هسته ای، قادر به تبدیل آن به سرمایه اجتماعی نخواهد بود.
مسئله مهم تر اما این است که در حالی که امریکایی ها آشکارا اجرای یک طرح B برای مجبور سازی ایران به توافق را کلید زده اند، برخی افراد فراتر از تمسخر منتقدان، چه طرحی برای مجبور سازی امریکا به تطبیق خود با خطوط قرمز ایران دارد؟    


 
 
چادری شدن خواهران قهرمان ووشو به همت بانو الهام زهرایی
نویسنده : حسین ابراهیمی - ساعت ۱۱:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱٢ آذر ۱۳٩۳
 

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز، چرخنده که جدیدا نام خانوادگی اش را به «زهرایی» تغییر داده در جدیدترین مطلب اینستاگرامی اش نوشته است: «سلام ....نیم نگاه حضرت زهرا(س) تعجب ندارد !!! . درست دو روز بعد از دیدار با قهرمانا، شهربانو بهم زنگ زد .. صداش مثل همیشه توش یک عالمه حیا و قدرت بود ... . جانم دخترم، چی؟ "صدات قطع و وصل میشه ! . گفت، یه خواهش دارم نگید نه! چشم ! ولی نباید بدونم قهرمانا از الهام چی می‌خوان؟! . پشت فرمون بودم. از چیزی که می‌شنیدم دوباره قلبم آکنده از تضاد شادی و بغض تحسین و غرور بود .. . الو صدامو دارید ؟! . بله می‌شنوم .. فکراتونو کردید ؟! شماها ورزشکارید سختتون نیست ؟! جلو دست وپاتون رو نمی‌گیره ؟! جو زده نشدید؟! این راه سخته ها، شاید در ظاهر طرفدارانتون رو از دست بدیدا ؟! دیگه نگذاشت ادامه بدم .... ... یک کلمه .. می‌خوایم زهرایی شیم.. می‌خوایم چادری شیم ..یا علی ؟ علی علی .....

الهام زهرایی (چرخنده) چندی پیش با حضور در ویژه برنامه شبکه نور در مرکز صدا و سیمای استان قم انگشتر، تسبیح و ساعت خود را به حراج نیکوکاری گذاشت. همچنین در این برنامه اتفاقی رخ داد که او چادری شدن خود را با گفتن جمله «لبیک یا حضرت معصومه» رسما مقابل دوربین پخش زنده اعلام کرد.

 


 
 
تلنگری برای روحمان
نویسنده : حسین ابراهیمی - ساعت ۱:٠۸ ‎ب.ظ روز ٩ آذر ۱۳٩۳
 

کودکی با پای برهنه بر روی برفها ایستاده بود و به ویترین فروشگاهی نگاه می کرد زنی... در حال عبور او را دید، او را به داخل فروشگاه برد وبرایش لباس و کفش خرید و گفت:
مواظب خودت باش، کودک پرسید:ببخشید خانم شما خدا هستید؟ زن لبخند زد و پاسخ داد: نه من فقط یکی از بنده های خدا هستم.
کودک گفت: می دانستم با او نسبتی داری!!!

 

*****

پسر گرسنه اش می شود ، شتابان به طرف یخچال می رود در یخچال را باز می کند
عرق شرم ...بر پیشانی پدر می نشیند
پسرک این را می داند
دست می برد بطری آب را بر می دارد
... کمی آب در لیوان می ریزد
صدایش را بلند می کند ، " چقدر تشنه بودم "
پدر این را می داند پسر کوچولو اش چقدر بزرگ شده است ...


 
 
جدیدترین ترانه حامد زمانی برای تقدیم به تیم دیپلماسی هسته ای کشور
نویسنده : حسین ابراهیمی - ساعت ۱۱:٤٩ ‎ق.ظ روز ٥ آذر ۱۳٩۳
 

امروز سوم آذر است؛ یعنی دقیقا یکسال از توافق هسته‌ای در ژنو که به نقطه عطفی در فعالیت‌های دولت یازدهم تبدیل شد، می‌گذرد و آخرین تلاش‌های توسط تیم مذاکره کننده کشورمان در «وین» درحال انجام گرفتن است.

در طی یک سال مطالب مختلفی از سوی کارشناسان و فعالان سیاسی کشور درباره روند مذاکرات و نحوه تعامل تیم ایرانی با طرف غربی منتشر شد اما در این میان، یک ترانه شنیدنی که از سوی «حامد زمانی»، خواننده جوان و محبوب کشورمان منتشر شد، علاوه بر اینکه نشان داد تا اهالی فرهنگ ایران هم نگران روند مذاکرات هستند، با اشتقبال خوب مردم هم روبرو شد و شعر آن دهان به هان چرخید.

در این ترانه که آهنگسازی آن نیز بر عهده حامد زمانی است، نسبت به ذات وحشی و تهاجم‌گونه غربی‌ها هشدار داده شده و با یادآوری جنایاتی که آمریکا علیه ملت ایران در طول تاریخ صورت داده، به حمایت از تیم مذاکره کننده کشورمان می‌پردازد.

حامد زمانی در همان زمان انتشار این ترانه گفته بود که چون همزمان با حضور تیم ملی فوتبال کشورمان در جام جهانی ترانه‌های زیادی به کاروان فوتبال تقدیم شد، قصد دارد ترانه‌ای را به تیم ملی دیگری که به نمایندگی از کشورمان به وین رفته و مذاکرات هسته‌ای را دنبال می‌کند تقدیم نماید تا آنها محکم و دلگرم به مردم و مایوس از طبیعت گرگ‌ها به کار خود بپردازند.

به مناسبت حساس شدن این دور از مذاکرات در شهر وین و معطوف شدن تمام توجهات به مذاکرات اخیر هسته‌ای، رجانیوز اقدام به بازنشر این ترانه شنیدنی می‌کند.

کلیپ صوتی این ترانه را در زیر می‌توانید بشنوید:

کلیپ تصویری این ترانه را نیز در زیر می‌توانید ببینید:

 

آااای چوپان؛ حذر از خواب که تاوان نتوان

چشم بستی؛ گله از گله گرگان نتوان

گرگ، گرگ است اگر اخم اگر لبخند است

بی‌طمع نیست سلامش هنرش ترفند است 

غرب آنجاست که خورشید، نهان می‌خواهد

مرگ هنگامه آتش‌نفسان می‌خواهد

مام میهن پسرش را به جهان می‌خواهد

مار بر دوش کهن؛ مغز جوان می‌خواهد

تا جهان سفره ضحاکی خونخواران است

مادران را چه امان از هوس ماران است؟ 

این دلیری است که دلواپس مادر باشید

بر در دشمن خونخوار دلاور باشید

گرگ، گرگ است اگر اخم اگر لبخند است

بی‌طمع نیست سلامش هنرش ترفند است

صف به صف در کف دشمن همه جام زهر است

با تو اما می‌ خمخانه‌ی خرمشهر است

در تن این وطن از روح خدا تا جان است

یک جهان منتظر پرچمی از ایران است

همت افزون کن و چون کاوه جهان آرا باش

تاج ضحاک به خاک افکن و پا برجا باش