پرواز اندیشه

توافقی که صورت نگرفت! چهارماهی که در آن وطن فروشان و وطن پرستان معلوم خواهند شد؟
نویسنده : حسین ابراهیمی - ساعت ٩:٥۱ ‎ق.ظ روز ٢٩ تیر ۱۳٩۳
 

وطن امروز در یادداشتی به قلم مهدی محمدی نوشت:  تمدید مذاکرات میان ایران و ۱+۵ اتفاق چندان با اهمیتی نیست. از بیش از یک هفته قبل روشن بود این مذاکرات تمدید خواهد شد و ۲ طرف در موقعیتی نیستند که یک توافق جامع را تا ۳۰ تیر نهایی کنند.

سوال اصلی این است که چرا چنین شد؟ به عبارت دیگر، مساله این است که دقیقا چه عواملی منجر به این شد که توافق جامع میان ۲ طرف نهایی نشود؟

مهم‌ترین نکته‌ای که در اینجا باید به آن توجه کرد این است که از حیث مذاکراتی، اتفاق ویژه‌ای رخ نداده است. مذاکرات به شکل سابق ـ والبته در چارچوب یک توافق موقت جدید ‌ـ ادامه پیدا خواهد کرد، با این تفاوت که دقیقه نودی که تصور می‌شود توافق نهایی در آن انجام خواهد شد، ۴ماه به تعویق افتاده است. آمریکایی‌ها از هم‌اکنون گفته‌اند تمدید دیگری در کار نخواهد بود. آقای ظریف هم اعلام کرده است موعد اصلی توافق از ابتدا، ماه نوامبر بوده است. همه این سخنان یک معنا بیشتر ندارد و آن هم تصویرسازی از ۲۴ نوامبر ۲۰۱۴ به مثابه روز سرنوشت است. در واقع هر دو طرف می‌گویند تا سپتامبر (شهریور) وضعیت مذاکرات را بازنگری خواهند کرد، سعی می‌کنند ایده‌ها و راه‌حل‌های جدید پیدا کنند و دوباره سر میز مذاکرات بازخواهند گشت با این تفاوت که این بار می‌دانند چاره‌ای جز توافق ندارند. این نوع نگاه به مساله دارای این ایراد جدی است که کل مساله را در اختلاف‌نظرهای فنی و مذاکراتی خلاصه می‌کند و این امر را نادیده می‌گیرد که آنچه در اصل مانع از نتیجه بخشی مذاکرات وین ۶ شد، الگوی راهبردی مذاکره آمریکا و نوع نگاه کلان آن به روندی است که در حال طی کردن آن با ایران است. مهم‌ترین پیام وین ۶ آنگونه که من می‌فهمم این است که در نوع نگاه آمریکا به مذاکرات، مشکلات راهبردی وجود دارد که تا تصحیح نشود، احتمال نتیجه‌بخشی آن همچنان بسیار پایین باقی خواهد ماند.

نکات زیر روایتی اجمالی از این مساله است.

۱ـ قبل از هر چیز، مساله این است که به رغم اعتمادسازی بسیار سخاوتمندانه انجام شده از سوی دولت آقای روحانی، آمریکا همچنان به فرآیند توافق جامع با ایران به عنوان نوعی «مجازات» ایران نگاه می‌کند. این موضوع بی‌نهایت مهم است. در یک هفته گذشته هم جان کری و هم وندی شرمن، بیش از یک بار به خبرنگاران گفته‌اند ایران نباید انتظار داشته باشد یک مذاکره پایاپای با آن انجام شود، چرا که ایران – به زعم آنها- بیش از ۲ دهه تعهدات هسته‌ای خود در قبال جامعه بین‌المللی را نقض کرده و بنابراین در واقع این ایران است که باید برای جبران گذشته خود یک روند سختگیرانه اعتمادسازی را بپذیرد و از جمله برنامه غنی‌سازی خود را در طول این مدت بشدت محدود کند. نکته کلیدی در اینجا این است که آمریکا در مذاکرات وین ۶ این موضوع را شفاف کرده است که همچنان کاملا به ایران بی‌اعتماد است، نیاز عملی ایران را مبنایی برای محاسبه ظرفیت غنی‌سازی آن در آینده نمی‌داند و مفهوم Break out را هم به این دلیل ابداع و به طرف ایرانی تحمیل کرده است که عقیده دارد ایران همچنان باید به دلیل گذشته‌‌اش مجازات شود. این یکی از مهم‌ترین مسائلی است که تا تعیین تکلیف نشود، از دل مذاکرات نتیجه‌ای بیرون نخواهد آمد. اگر آمریکا بخواهد به توافق جامع به عنوان نوعی مجازات علیه ایران نگاه کند، این توافق در بهترین حالت چیزی بیش از یک «صدقه جاریه» از آب درنخواهد آمد.

۲- مساله دوم این است که آمریکا حاضر به مذاکره درباره چشم‌انداز نیست. مذاکرات وین ۶ نشان داد آمریکا انرژی خود را بر این متمرکز کرده است که اولا برنامه فعلی ایران را تا حد یک برنامه سمبلیک محدود کند، ثانیا زمان توافق نهایی را چنان بلند ببیند که هیچ کس نتواند پیش‌بینی کند در پایان دوره‌ای چنین طولانی وضعیت سیاسی، اجتماعی و... ۲ طرف چگونه خواهد بود و ثالثا علاوه بر همه اینها، حتی در این شرایط هم حاضر نیست روشن کند در دورنما و چشم‌انداز، وضعیت برنامه غنی‌سازی ایران چگونه خواهد بود. ایران این موضوع را روشن کرده است که ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی را برای همین امروز نمی‌خواهد اما توافق درباره وضعیت اکنون برنامه غنی‌سازی را مشروط به این کرده است که آمریکا بپذیرد ایران در چشم‌انداز اجازه توسعه غنی‌سازی تا این حد را خواهد داشت. اصلی‌ترین اختلاف در وین ۶ – آن مقدار که با اطلاعات موجود می‌توان فهمید- این بوده است که ۲ طرف نه فقط درباره آن مقدار از وضعیت کنونی برنامه که می‌تواند حفظ شود اختلاف داشته‌اند، بلکه اختلاف بزرگ‌تر آنها درباره چشم‌انداز برنامه غنی‌سازی ایران بوده و اینکه آیا پس از طی یک دوره محدود اعتمادسازی، ایران اجازه غنی‌سازی بدون محدودیت را خواهد داشت یا نه.

آمریکایی‌ها تا امروز زیر بار چنین تعهدی نرفته‌اند و متاسفانه پاراگراف آخر توافق ژنو – که بشدت ضعیف و مبهم نوشته شده – هم در موقعیتی نیست که چنین مساله‌ای را تعیین تکلیف کند. رابرت آینهورن هفته گذشته به درستی گفت استراتژی ایران این است که محدودیت‌های موقت را بپذیرد تا بتواند زمانی در آینده عدم محدودیت دائمی داشته باشد. درست است که درباره میزان این محدودیت‌ها هم اختلاف جدی وجود دارد ولی اختلاف حادتر این است که آیا اساسا از دید آمریکا هرگز دورانی از عدم محدودیت برای برنامه غنی‌سازی ایران فراخواهد رسید؟ اطلاعات موجود نشان می‌دهد آمریکایی‌ها به دنبال دائمی‌کردن برخی محدودیت‌ها بر برنامه غنی‌سازی ایران هستند و حاضر نیستند هیچ «دورنمای فارغ از محدودیتی» را برای برنامه ایران بپذیرند. به لحاظ راهبردی معنای این موضع آمریکا این است که در برنامه هسته‌ای ایران اجزایی وجود دارد که هرگز درباره آن اعتماد ایجاد نخواهد شد و این به نوبه خود ناشی از دیدگاه بنیادی‌تری در آمریکاست که اساسا غنی‌سازی را بخشی از حقوق ایران طبق NPT نمی‌داند چه رسد که به ادعای برخی دوستان در داخل، آن را به رسمیت شناخته باشد. تا زمانی که آمریکا مبنای تفسیری خود از معاهده NPT را تغییر ندهد بسیار بعید است در ۲۴ نوامبر یا هر زمان دیگری توافقی جامع میان ایران و ۱+۵ حاصل شود.

۳ـ مساله سوم این است که آمریکا همچنان کل فرآیند را براساس استراتژی فشار- مذاکره استوار کرده و این راهبرد دست نخورده باقی مانده است. همین حالا که طرف ایرانی می‌گوید در نگارش متن توافق نهایی ۶۵ درصد پیشرفت حاصل شده، باز هم موتور محرکه مذاکرات از دید آمریکایی‌ها این است که دائما بگویند اگر توافق نشود ایران با تحریم‌های جدیدی مواجه خواهد شد. حتی آقای عراقچی هم وقتی خواسته اصلی‌ترین دلیل تمدید مذاکرات در قالب یک توافق موقت جدید را بیان کند گفته است اگر این کار انجام نمی‌شد تحریم‌ها به وضعیت قبلی بازمی‌گشت. حتی اگر سخنان مقام‌های دولتی را مبنا قرار بدهیم، این مقدار اعلام اضطرار در مقابل تحریم‌ها نه منطق مذاکراتی دارد و نه منطق سیاسی. هنوز ۲ هفته از روزی که آقای رئیس‌جمهور اعلام کرد کاسه تحریم‌ها ترک خورده و هیچ بندزنی را یارای تعمیر آن نیست، نگذشته است. اگر دولت به واقع نیازمند یک توافق خوب است یک بار برای همیشه باید ادبیاتش را با واقعیت منطبق کرده و این محاسبه را در ذهن آمریکایی‌ها اصلاح کند که (بنا بر ادعای آنها) هدف اصلی برای ایران لغو تحریم‌هاست نه حفظ برنامه هسته‌ای. تا زمانی که آمریکایی‌ها تصور کنند ایران بر سر دوراهی لغو تحریم و حفظ دستاوردهایش در زمینه هسته‌ای اولی را انتخاب می‌کند، دائما تلاش خواهند کرد به جای نگاه کردن به مقصد، چنین دوراهی‌ای را بر سر راه ایران ایجاد کرده و تقویت کنند. استراتژی یکی به نعل و یکی به میخ درباره نیاز یا عدم نیاز کشور به لغو تحریم‌ها، میزان پیوند آن با مذاکرات و میزان توان دولت برای اداره کشور بدون لغو تحریم‌ها، آمریکایی‌ها را در این باره که ایران فقط برای لغو تحریم مذاکره می‌کند دچار سوءتفاهم بیشتری خواهد کرد و در این وضعیت لغو تحریم دقیقا همان چیزی خواهد بود که دولت به آن نمی‌رسد.

۴ـ در ۴ ماه آینده یک نبرد سهمگین رسانه‌ای و سیاسی برای تغییر محاسبات ایران آغاز خواهد شد. در این باره تردیدی وجود ندارد که کسانی در داخل کشور نیز سعی خواهند کرد پازل آمریکا را پر کرده و برای اثرگذاری فشارهای آن بر محاسبات ایران مقدمه‌چینی و کارسازی کنند. خدمت و خیانت جریان‌ها و نیروهای سیاسی در این بازه زمانی؛ در تاریخ به ثبت خواهد رسید و برای همیشه ماندگار خواهد شد. اگر ایرانیان به واقع اراده کنند تغییر دادن محاسبات و پیشنهادات آمریکا در این مدت نشدنی نیست به این شرط که عده‌ای بالاخره تکلیف خود را روشن کنند که کدام سوی میدان ایستاده‌اند.


 
 
داماد ایرانی کری: زورتان به ایران نرسیده چرا از من انتقام‌می‌گیرید؟
نویسنده : حسین ابراهیمی - ساعت ٧:٤٤ ‎ق.ظ روز ٢٥ تیر ۱۳٩۳
 

به گزارش بوتیا نیوز، برایان ناهید داماد کرمانی جان کری وزیر امور خارجه ی آمریکا در صفحه ی فیس بوک شخصی اش با ارسال پستی نوشت : مذاکرات ایران با ۵+۱ خیلی طول کشیده و به علت اینکه منافع اسرائیل را در کنار منافع آمریکا قرار داده وجان کری از آن دفاع میکند ؛ تیم ایرانی حاضر به کوتاه آمدن نیست ، به همین دلیل احتمال به نتیجه رسیدن بسیار ضعیف است ، نمی دانم چه اصرار بیهوده ای برای توافق دارند؛ دامنه ی مذاکرات ایران به زندگی من که یک ایرانی نیز هستم هم باز شده و زندگی من را نابود کرده است و همسرم از من طلاق می خواهد.

نمی دانم طلاق خواستن وی از من بخاطر مذاکرات ۵+۱ یعنی چه ؟ مگر در مذاکرات زورتان به ایران نمی رسد و باید تلافی این ضعف را من بدهم.

زندگی من در حال نابودی است و من تمام تلاش خود را خواهد کرد که زندگی ام نابود نشود.

برای مذاکرات ، برای آژانس هسته ای و برای خودم متاسفم.

من آدم سیاسی ای نیستم ؛ اما سیاست زندگی من را نابود کرد.


 
 
خاتمی : علی مطهری برنامه های ما را بر باد داد !
نویسنده : حسین ابراهیمی - ساعت ٧:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱٧ تیر ۱۳٩۳
 

به گفته سایت جهان نیوز در یکی از نهادهایی که سابقه حمایت مالی از فتنه گران در سال ۸۸ را در کارنامه خود دارد اخیرا کمیته ای راهبردی تشکیل شده است.

در یکی از جلسات این کمیته موضوع رفع حصر موسوی و کروبی، دو تن از سران داخلی فتنه، مورد بحث قرار می گیرد و مطرح می شود که علی مطهری این موضوع را جدی تر پیگیری کرده و حتی در دیدار با مقامات عالی رتبه کشور نیز آن را مطرح کند.

اما از آنجایی که بعد از طرح این مسأله توسط آقای مطهری در دیدار با رهبر انقلاب وی با پاسخ قاطع و محکم مقام معظم رهبری مواجه می شود این کمیته به این نتیجه می رسد که مرتکب اشتباه بزرگی شده و علنی شدن این موضوع در افکارعمومی که نظام هنوز فتنه گری این افراد را از یاد نبرده به ضرر آنها تمام شده است.

از سویی دیگر این اقدام مطهری انتقاد اصلاح طلبان را هم به دنبال داشته است. در همین خصوص خاتمی در یکی از جلسات اصلاح طلبان از این اقدام مطهری انتقاد کرده و گفته است: برنامه هایی که ما برای رفع حصر داشتیم را این آقا بر باد داد و حالا دیگر قاطعیت نظام برای برخورد با سران فتنه به طور علنی برای همه روشن شده و دیگر نمی توان امیدی برای پیگیری رفع حصر موسوی و کروبی داشت.

گفتنی است علی مطهری هفته پیش در گفت و گو با سایت خبرآنلاین به روایت دیدار نمایندگان فرزند شهید مجلس با رهبر انقلاب اشاره کرده و گفته بود:«چند نفر صحبت کردند و مقام رهبری در ارتباط با صحبت آنها مطالبی گفتند. من هم درخواست وقت کردم و دو مطلب را گفتم، یک مطلب فرهنگی و دیگر درباره مسئله حصر خانگی. گفتم از نظر من و بسیاری از افراد، ادامه حصر خانگی آقایان موسوی و کروبی به نفع کشور و انقلاب نیست و ضرورتی ندارد. اگر یکی از این دو در این حال از دنیا برود، مسئله به صورت یک غده چرکین برای جمهوری اسلامی باقی می‌ماند. از جناب عالی درخواست می‌کنم که به قوه قضائیه دستور بدهید که این موضوع را تمام کنند. اگر لازم است محاکمه شوند، ‌همراه سایر اطراف ماجرا محاکمه شوند و به قضیه خاتمه داده شود.

ایشان فرمودند: «من قبلا درباره بصیرت صحبت کرده‌ام و این که نباید راه شهدا و راه انقلاب را گم کنیم. جرم اینها بزرگ است و اگر امام(ره) بودند شدیدتر برخورد می‌کردند. اگر اینها محاکمه شوند حکمشان خیلی سنگین خواهد بود و قطعا شما راضی نخواهید بود. ما اکنون به اینها ملاطفت کرده‌ایم.» البته آن جلسه برای گفت و گوی بیشتر مناسب نبود.»


 
 
شما هم فکر می‌کنید دل‌آرامید، بلکه با شیب ملایم دلواپسید !
نویسنده : حسین ابراهیمی - ساعت ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱٦ تیر ۱۳٩۳
 

نماینده تهران در مجلس گفت: ژنرال‌ها برای جنگ‌های محدوده زمانی جهانی اول مناسب بودند، نه جنگ‌های معاصر و مدرن کنونی که نیاز به صبر و حوصله و تسلط بر فناوری و سلاح‌های مدرن دارد.

به گزارش رجانیوز، مهرداد بذرپاش نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (یکشنبه) در نطق میان‌ دستور خود در صحن علنی اظهار داشت: یکی از وزرا در ابتدای کار خود گفت که ژنرال‌ها آمدند و گروهبان‌ها باید بروند، معنای این سخن این است که ما ژنرال هستیم و دیگران گروهبان بمانند، لقب ژنرال یا هر لقب دیگری را باید سایران به فرد بدهند، نه اینکه آدم خود را ژنرال بنامد و این ‌عملکرد است که نشان داده با چه ژنرال‌هایی طرفیم که بر ما دولت‌داری می‌کنند.

وی افزود: نکته جدی‌تر این است که این ژنرال‌ها برای جنگ‌هایی در محدوده زمانی جنگ جهانی اول مناسب بودند، نه جنگ‌های معاصر و مدرن کنونی که نیاز به صبر و حوصله و تسلط بر فناوری و سلاح‌های مدرن دارد.

عضو هیأت رئیسه مجلس خاطرنشان کرد: شاید ما دلواپس باشیم، اما به نظر، شما هم فکر می‌کنید دل‌آرامید، بلکه با شیب ملایم دلواپسید، چراکه اگر دل آرام بودید، سری به صنعت هسته‌ای می‌زدید و با برخی دانشمندان هسته‌ای و فعالان آن صنعت صحبت می‌‌کردید تا متوجه شوید چه میزان دل‌آرامید.

بذرپاش تصریح کرد: اگر دل‌آرام بودید این میزان به یک منتقد توهین نمی‌کردید و سخت نمی‌گرفتید و بی‌انصافی نمی‌کردید، اگر دل‌آرام بودید این میزان با دین مردم بازی سیاسی نمی‌‌کردید، فرق است بین کسی که دل آرام است، با کسی که نقش دل آرام‌ها را بازی می‌کند.

وی ادامه داد: گفتیم نگران امتیازهای بیش از اندازه شما در مرحله اول توافق هستیم و جا دارد بخش اصلی امتیازها را بگذارید برای وقتی که آنها بخواهند بخش اصلی تحریم‌ها را بردارند تندرو خطابمان کردید و افراطی، گفتیم نگران عایدی کم در مرحله اول هستیم که این عایدی چیزی شبیه شوخی بود، دیدید که ریالی از پول را اجازه ورود به کشور ندارند و هیچ تأثیری به اقتصاد نگذاشت ناراحت خطاب‌مان کردید و بی‌منطق.

نماینده تهران اضافه کرد: گفتیم نگران از دست دادن نقش ایران در معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی و کم‌رنگ شدن این نقش با مواضع سطح پایین شما هستیم و الان وضعیت را مشاهده می‌کنید بیسواد خطاب‌مان کردید و اندک.

وی افزود: در جنگ هم عده‌ای به جناب رئیس جمهور و بسیاری از ایثارگران و بچه‌های جبهه و جنگ لقب بی‌عقل می‌دادند بعدها هم فهمید که ترازوی عقل هم ترازوی خاصی است و عاقل‌ترین افراد همان‌ها بودند که به پیام روح‌‌الله لبیک گفتند وگرنه الآن باید سر ناموس و سرزمین با اجنبی مذاکره می‌کردیم.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه به شما یک پیشنهاد دارم، گفت: کمی نگرانی نه تنها بد نیست، بلکه توصیه‌ شده است و احتمال رسیدن به نتیجه را بیشتر می‌کند. عده‌ای در این کشور اخیرا نگران چیزهای خاص شدند، مانند دیده نشدن چند شبکه غیراخلاقی و مستهجن در شبکه‌های ماهواره‌ای و هر کسی که کوک مخالف بزند را جدیدالاسلام می‌نامند، بماند که مواضع این آقایان در گذشته راجع به ماهواره چه بوده که ما به چرخش 180 درجه اینها عادت کردیم، ولی کاش نگران پرداخت نشدن وام ازدواج به جوانان ایرانی هم بودند که سالها و ماه‌هاست که پرداخت نشده است.

بذرپاش ادامه داد: برخی در این کشور تا حرف از حجاب می‌شود برمی‌افروزند و گویا بدنشان کهیر می‌زند، انگار علاقه دارند جامعه را زودتر را بی حجاب ببینند و زودتر بی‌حجابی شود و سریع فضا را دوقطبی کرده و با دین مردم بازی سیاسی می‌کنند، فارغ از اینکه قاعده برکت به این رفتار مترتب نیست، ولی دلیل اصلی را می‌توان در سرپوش گذاشتن به مشکلات اقتصادی دانست،کاش کمی هم برای رفاه حال روزه داران ساعت کار را تغییر می‌دادید.

وی اضافه کرد: به لحاظ سیاسی هم اشتباه می‌کنید، همان طور که خیلی‌ها در گذشته اشتباه کردند، رقابت سیاسی را به اصول موضوعی انقلاب و اصول دینی مردم نکشانید که بد عاقبتی در انتظار چنین افرادی است که با دین مردم اینگونه بازی می‌کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به شنیده شدن واژه آزادسازی قیمت‌ها از سوی مسئولین دولتی گفت: آزادسازی قیمت‌ها واژه‌ای است که اخیرا زیاد از مسئولان دولتی شنیده می‌شود؛ رهاسازی قیمت‌ها به اسم آزادسازی، ساده‌ترین روش اداره بازار است که مسئولان دولتی در پیش گرفته‌اند و سعی می‌کنند با الفاظ زیبا آن را توجیه کنند، فارغ از اینکه در علم اقتصاد متغیر‌های متعددی برای تصمیم به آزادسازی قیمت‌ها دخیل است و باید آنها را در نظر گرفت، ولی موضوع اصلی این است که مردم بی گناه چه بلایی برسرشان می‌آید و آمده است به ویژه اقشار حقوق بگیر ثابت، کارمندان و کارگران.

بذرپاش ادامه داد: مردم در اضطرارند و متأسفانه معاون اول رئیس جمهور می‌گوید کنترل قیمت‌ها اصلا به قیافه این دولت نمی‌آید، مرتب آمار کاهش تورم را می‌دهید، اما به خیابان‌ها سری بزنید و ببینید که مردم چه حسی نسبت به این آمارها دارند و آیا این کاهش را احساس می‌کنند، خود دستگاه‌ها افزایش 30 تا 40 درصدی قیمت‌ها را ابلاغ می‌کنند بعد ما می‌گوییم تورم نقطه به نقطه به زیر 15 درصد رسیده است، از این پس به جای واژه نامأنوس تورم بگویید شیب ملایم، این شیب ملایم کارها می‌کند، سری به بازار خودرو، لبنیات و میوه و تره بار بزنید تا این واژه‌ها را بهتر درک کنید، لااقل اگر کاری برای کل اقتصاد نمی‌کنید، بازار را کنترل کنید.

وی با اشاره به وظیفه نمایندگان مجلس تأکید کرد: به نظر من وظیفه ما مجلسی‌ها فقط مصاحبه و نطق نیست بلکه باید از مکانیزم‌های نظارتی‌مان بهتر استفاده کنیم و از هوچی گری سیاسی نهراسیم، چراکه ما در مقابل ملت و قانون اساسی مسئول هستیم و به قانون اساسی سوگند یاد کردیم که تا آخرین روز مسئولیت به وظیفه خود عمل کنیم، ما در هیئت رئیسه وظیفه سنگین‌تری برعهده داریم که باید به آن عمل کنیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس با انتقاد از شورای رقابت تصریح کرد: شورای رقابت طبق کدام قانون به قیمت‌گذاری خودروها اقدام می‌کند و پوششی برای توجیه افزایش قیمت خودروها پیدا کرده است؟ قیمت خودروها را 20 درصد افزایش می‌دهیم، بعد می‌گوییم تورم به 14 درصد رسیده است، اینگونه افزایش‌ها هیچ توجیهی ندارد.

بذرپاش با انتقاد از وضعیت اقتصاد کشور خاطرنشان کرد: به نظرمان با یک رهاشدگی در حوزه اقتصاد مواجهیم، عواملی همچون افزایش قیمت‌ها، رکود، افزایش حجم نقدینگی، تعطیلی مسائل مربوط به پیگیری قاچاق کالا، اصولا در این دولت علاقه به تعطیلی زیاد یافت می‌شود. باید فکر جدی اندیشیده شود وگرنه کشور متضرر خواهد شد.

نمایند تهران در پایان یادآور شد: تصدی همزمان معاونت برنامه‌ریزی رئیس جمهور در معاونت نیروی انسانی خلاف قانون است که در حوزه نیروی انسانی شاهد در هم ریختگی زیادی از قبیل وضعیت قراردادها هستیم، عزل روسای فدراسیون‌های ورزشی و دخالت مستقیم دولت در عزل و نصب فدراسیون‌ها مانند فدراسیون ورزش‌های رزمی، پرداخت یارانه‌های سنگین به رسانه‌های منتصب به مدیران وزارت ارشاد، افزایش قیمت بیمه شخص ثالث بدون مصوبه، برداشت غیرقانونی از صندوق توسعه ملی که پس از اعلام، اعلام شد بصورت تن‌خواه عمل شده و بازگردانده شده بود، اینها نمونه‌ای از اقدامات خلاف قانون دولت بود که خدمت همکاران ارائه شد.


 
 
عکس ماشین سرکرده داعش با اسکورت اسب سواران داعشی !
نویسنده : حسین ابراهیمی - ساعت ٩:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱٦ تیر ۱۳٩۳
 

سایت‌های حامی داعش در تازه‌ترین اقدام خود با هدف مشروعیت‌سازی برای "ابوبکر البغدادی" خلیفه خودخوانده داعش، عکسی از خودرو وی منتشر کردند.

این سایت‌ها در توضیح این عکس آورده اند: «در این تصویر، خلیفه را مشاهده می کنید که در حال تفقد از احوال رعیت (مردم) است!»

این در حالی است که در عکس منتشرشده، هیچ اثری از مردم دیده نمی‌شود و تنها چند اسب و سوارکار به چشم می‌خورند که پیشاپیش کاروانی مرکب از چند خودرو شاسی‌بلند حرکت می‌کنند!

به نظر می‌رسد تروریست‌های صدامی-تکفیری مدتی است با توجه به عدم اقبال عمومی به آنها، آرزوهای خود را در قالب عکس و خبر منتشر می کنند.


 
 
واکنش تند نعمت‌زاده به‌ادعای حجاریان و زیباکلام
نویسنده : حسین ابراهیمی - ساعت ۸:۳٥ ‎ق.ظ روز ٩ تیر ۱۳٩۳
 

به گزارش جهان، محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن وتجارت در گفتگو با نسیم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه "نظر شما درخصوص ادعای برخی از چهره‌های شاخص جریان اصلاحات که گفته‌اند رای آقای روحانی در انتخابات سال قبل بخاطر اصلاح طلبان بوده و اگر آنها نباشند آقای روحانی هم نخواهد بود، چیست" اظهارداشت: کمال ناشکری و کم لطفی است که کسی چنین حرفی بزند چرا که این مردم بودند که واقعا به صحنه آمدند.
رئیس ستاد انتخاباتی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد:‌ به شخصه به عنوان یکی از مسئولین ستاد انتخاباتی روحانی که حضوری شبانه روزی در ستاد داشتم شاهدعشق و شور مردم بودم.
وی افزود: مردم در سال ۹۲ بخاطر مسائل و مشکلاتی که در سالهای گذشته دیده بودند، به حرکت های نو و امید بخش اعتماد کرده و به آقای روحانی رای دادند.
نعمت زاده حضور مشتاقانه مردم در میدان را عامل اصلی پیروزی روحانی دانست و اظهار داشت: مذاکرات، مناظره ها و سخنرانی های روحانی با استقبال مردم در انتخابات مواجه شد.
وی با بیان اینکه روحانی رئییس جمهور ۸۰ میلیون ایرانی است،‌ تصریح کرد: روحانی، رئیس جمهور کل ملت ایران است و برای یک رئیس جمهور فرقی نمی کند چه کسی به وی رای داده و چه کسی رای نداده است.
وزیر صنعت، معدن وتجارت در پایان و در پاسخ به این سوال که برخی از اصلاح طلبان رای روحانی را در انتخابات تنها یک میلیون دانسته و بقیه رای را منتسب به جریان خود می‌دانند،‌ پاسخ شما به این افراد چیست؟ خاطرنشان کرد: کسانی که چنین حرفی میزنند، سخت اشتباه می کنند.
گفتنی است اخیرا سعید حجاریان و صادق زیباکلام در گفتگوهایی ادعا کرده بودند: اصلاح طلبان اگر بشکنند روحانی هم می شکند و اگر اصلاحات نباشد،روحانی هم وجود نخواهد داشت و رای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ تنها یک میلیون رای بوده است.


 
 
ازدواج سام درخشانی و نرگس محمدی!
نویسنده : حسین ابراهیمی - ساعت ۸:۱٥ ‎ق.ظ روز ٧ تیر ۱۳٩۳
 

این دو بازیگر که برای تشویق و حمایت از تیم ملی کشورمان در بازی های جام جهانی در قالب تیم هنرمندان به برزیل سفر کرده بودند به طور رسمی خبر ازدواج خود را اعلام کردند.


 
 
پیام فوتبالی داعش به مسی پس از گل زنی به ایران !
نویسنده : حسین ابراهیمی - ساعت ٦:٤٤ ‎ق.ظ روز ٧ تیر ۱۳٩۳
 
ایسنا به نقل از سایت «جهان‌نیوز» نوشت: این پیام تبریک پس از برد تیم ملی آرژانتین برابر تیم ملی کشورمان صادر شده است.
داعش در این پیام، لقب «ابومهداف آرژانتینی» را به لیونل مسی داده و از وی خواسته تا به صف جهادگران داعش (!) بپیوندد.
همچنین داعش در بخش دیگری از این پیام، لیونل مسی را به عنوان امیر داعش در آمریکای جنوبی منصوب کرده است!

 
 
سوارز خون اشام و شرط بندی بر روی گاز گرفتنش در جام جهانی !
نویسنده : حسین ابراهیمی - ساعت ٦:۳٥ ‎ق.ظ روز ٧ تیر ۱۳٩۳
 

افرادی که پیش بینی کرده بودند که سوارز در جام جهانی یک نفر را گاز خواهد گرفت اکنون پول خوبی بدست آورده اند.
به گزارش خبرآنلاین، لوئیس سوارز، بازیکن تیم ملی اروگوئه، اکنون به دلیل گاز گرفتن کیه لینی، مدافع ایتالی با محرومیتی بلندمدت مواجه شده اما اقدام او باعث شده که افراد بسیاری در سرتاسر جهان پول خوبی بدست بیاورند. در واقع برخی افراد پیش از جام جهانی پیش بینی کرده بودند که سوارز طی مسابقات جام جهانی برزیل یکی از بازیکنان حریف را گاز خواهد گرفت و به همین خاطر بسیاری بر روی چنین اقدامی شرط بسته بودند. وبسایت دیلی میل نوشته که شانس اینکه سوارز یک نفر را در جام جهانی گاز بگیرد 175 به 1 بوده و در نتیجه فردی که برای مثال 5.25 دلار بر روی این اقدام شرط بسته بود اکنون 916 دلار دریافت می کند. بیشترین برنده گاز گرفتن سوارز فردی بوده که اکنون 3300 دلار به دست آورده است.
در مجموع 167 نفر در سرتاسر جهان بر روی اینکه سوارز یکی را در جام جهانی گاز خواهد گرفت شرط بسته بودند و اکنون آن ها مبلغی معادل 175 برابر مقداری که در شرط بندی هزینه کرده بودند دریافت می کنند. وبسایت بیزنس اینسایدر نیز نوشته که اگرچه شرط بندی بر روی رخدادهای عجیب در مسابقات ورزشی بی سابقه نیست و به خصوص افراد بسیاری در مسابقه فینال فوتبال آمریکایی (Super Bowl) بر روی رخدادهایی عجیب شرط بندی می کنند اما این احتمالا نخستین بار است که فردی بر روی "گاز گرفتن" در یک مسابقه ورزشی شرط بندی کرده و به طور قطع این نخستین بار است که این شرط بندی برنده ای نیز در پی داشته است.
لوئیس سوارز پیش از این حداقل دوبار در مسابقات فوتبال بازیکنان تیم رقیب را گاز گرفته بود که آخرین آن مربوط به گاز گرفتن ایوانوویچ، مدافع چلسی می شود.


 
 
بچه ها مظهر پاکی و خوبی ، همیشه جذابند !
نویسنده : حسین ابراهیمی - ساعت ٢:٤٤ ‎ب.ظ روز ٤ تیر ۱۳٩۳
 

 


 
 
بی‌بی‌سی: سردار سلیمانی چهره پر افتخار ایران در بحران‌هاست
نویسنده : حسین ابراهیمی - ساعت ٧:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱ تیر ۱۳٩۳
 

شبکه دولتی انگلیس گزارش داد استراتژی‌های فرمانده سپاه قدس ایران، دولت سوریه را به پیروزی رساند و او می‌تواند نقش مشابهی را در عراق و در مقابل گروه‌های شورشی مسلح ایفا کند.
بی‌بی‌سی در این گزارش اعلام کرد: تا چند سال پیش یافتن تصویری از قاسم سلیمانی تقریباً غیرممکن بود. حالا شبکه‌های تلویزیونی ایران مستندهایی درباره او نشان می‌دهند و تصویرش روی صفحه اول روزنامه‌های زیادی است. برای سردار قاسم سلیمانی زمان آن رسیده تا آنچه را طی ده‌ها سال به‌عنوان فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران کاشته، درو کند.
بی‌بی‌سی می‌افزاید: گزارش شده که او در حال حاضر در بغداد بسر می‌برد تا جلوی پیشروی نیروهای داعش را بگیرد. سردار سلیمانی پیش از این رودرروی گروه‌های مسلح بوده، اما در سوریه، در همسایگی عراق.
بی‌بی‌سی خاطرنشان کرد: گفته می‌شود استراتژی‌های او بوده که بشار اسد را قادر ساخته بر نیروهای شورشی پیروز شود و شهرهای کلیدی را پس بگیرد.
بی‌بی‌سی ادامه داد: «در چند سال اخیر، نقش سردار سلیمانی در روابط خارجی ایران علنی‌تر شده است. او دیگر یک شخصیت پنهانی آن طرف خط تلفن نیست. این روزها چهره پر افتخار ایران است که در زمان‌های بحران بکار گرفته می‌شود. پیش از گفت‌وگوهای ایران و آمریکا در سال 2007، آمریکایی‌ها پنج ایرانی را در عراق به اتهام همکاری با نیروی قدس برای آموزش شبه‌نظامیان شیعه دستگیر کرده بودند. هفت سال بعد، سردار سلیمانی می‌تواند در حالی که آمریکایی‌ها بار دیگر برای نجات عراق به کمک او نیاز دارند، بسیار علنی‌تر در داخل این کشور فعالیت کند.»
در همین حال بیزنس اینسایدر نوشت: یک مامور سابق سیا، نظر جالبی در مورد قاسم سلیمانی دارد.
به گزارش «انتخاب»، این مامور سابق سیا، قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران را قدرتمندترین فرد در خاورمیانه امروز می‌داند.
همچنین یک مقام ارشد عراقی در مصاحبه با گاردین مدعی شد: قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران عملیات عراق علیه داعش را رهبری می‌کند.
این مقام ارشد پرسید: فکر می‌کنید چه کسی مبارزه علیه داعش را هدایت می‌کند؟ آن سه ژنرال بلندپایه که فرار کردند؟ نه، قاسم سلیمانی است که فرماندهی را برعهده دارد و اوست که لحظه به لحظه، فضا را بر تروریست‌ها تنگ‌تر می‌کند.
فیلیپ سیمیث پژوهشگر دانشگاه مریلند آمریکا می‌گوید: قاسم سلیمانی مسئول تسلیح و سازماندهی شبه‌نظامیانی است که جزئی از دستگاه امنیتی عراق هستند.
نیویورکر درباره سلیمانی نوشته است: او عراق را خیلی خوب می‌شناسد و از ارتباطات خود برای بازی دادن آمریکایی‌ها استفاده کرده است.
نیویورکر در ادامه آورده است:‌ قاسم سلیمانی یکبار به مرکز آمریکایی‌ها در بغداد یعنی منطقه سبز رفت تا با عراقی‌ها دیدار کند. آمریکایی‌ها به دنبال دستگیری او بودند، اما فهمیدند که هرگز قادر به دستگیری وی نیستند.
مامور سابق سیا که همچنان نظر خود مبنی بر قدرت فزاینده حاج قاسم سلیمانی را تکرار می‌کند، در بخش دیگری از سخنانش، ادعا می‌کند؛‌دولت عراقی که آمریکایی‌ها را در سال 2011 از بغداد بیرون راند، نزدیک به سلیمانی است.


 
 
حقیقی: موقعیت‌های ما اگر از آرژانتین بیشتر نبود ولی خطرناک‌تر بود
نویسنده : حسین ابراهیمی - ساعت ٧:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱ تیر ۱۳٩۳
 
هافبک تیم فوتبال ایران گفت: داور در این مسابقه تمرکز نداشت و پنالتی ما را هم نگرفت.

رضا حقیقی پس از شکست یک بر صفر ایران مقابل آرژانتین در جمع خبرنگاران گفت: شرایط ما خوب بود اما در لحظات پایانی بازیکنان فکر کردند بازی تمام شده است. موقعیت‌های ما اگر از آرژانتین بیشتر نبود ولی خطرناک‌تر بود. همه بازیکنان از شکست حسرت خوردند و ناراحتند. ما می‌توانیم مقابل بوسنی موفق شویم.

وی در مورد پنالتی که داور صربستانی برای ایران نگرفت گفت: من خودم در آن صحنه پشت دروازه بودم و مشغول گرم کردن بودم و صحنه را به خوبی دیدم. مدافع آرژانتینی مرتکب خطا روی دژاگه شد و پنالتی واضحی بود، اما داور تمرکز لازم را نداشت و حتی چند بار توپ به او اصابت کرد که به ضرر ما بود. همه اشتباهاتش به ضرر ایران بود و شاه‌گل اشتباهاتش هم پنالتی بود که نگرفت.

هافبک تیم ملی در مورد اینکه در نیمه دوم برای برد رفته بودیم گفت: همیشه نیمه اول برای تیم‌هایی که تجربه کمتری دارند سخت‌تر است. در نیمه دوم، با اعتماد به نفس بهتری بازی کردیم، زیرا شرایط برای ما عادی شده بود و می‌توانستیم پیروز شویم و به خودباوری رسیده بودیم. بعد از گل هم دیدید که آرژانتینی‌ها چقدر خوشحالی کردند و همه آنها وارد زمین شدند، حتی دی‌ماریا وقت تلف می‌کرد.

حقیقی در مورد شانس صعود ایران گفت: هنوز برای صعود شانس داریم و البته باید از نظر روحی و روانی و بدنی ریکاوری شویم تا خودمان را برای بازی با بوسنی آماده کنیم.